Filozofia, religia i religioznawstwo

Józef Baniak BEZŻENNOŚĆ I CZYSTOŚĆ SEKSUALNA KSIĘŻY KATOLICKICH Zobacz większe

Józef Baniak BEZŻENNOŚĆ I CZYSTOŚĆ SEKSUALNA KSIĘŻY KATOLICKICH ...

NOM76884707

Nowy produkt

Bezżenność i czystość seksualna księży rzymskokatolickich w świadomości katolików świeckich i osób duchownych w Polsce. Założenia i rzeczywistość.

Więcej szczegółów

49,00 zł

Cechy produktu

Autor Józef Baniak
Tytuł Bezżenność i czystość seksualna księży rzymskokatolickich w świadomości katolików świeckich i osób duchownych w Polsce. Założenia i rzeczywistość.
Wydawnictwo Nomos
Rok wydania 2017
Miejsce wydania Kraków
Numer wydania 1
Wersja językowa polska
Liczba stron 426
Format B-5
Oprawa miękka
ISBN/ISSN/ISMN 978-83-7688-470-7
EAN/UPC 9788376884707
Uwagi Podsumowanie w języku angielskim
Czas wysyłki do 3 dni od momentu dyspozycji wysyłki lub płatności

Więcej informacji

Profesor Józef Baniak od prawie czterdziestu lat wszechstronnie bada wszystkie aspekty celibatu. Przedstawione w książce wyniki badań socjologicznych realizowanych przez niego, ale też przez innych socjologów, dają najpełniejszy do tej pory w polskiej literaturze socjologicznej obraz opinii i postaw dotyczących zasadności i celowości utrzymania celibatu w Kościele rzymskokatolickim oraz jego przestrzegania przez osoby duchowne. Czytelnik otrzymuje tym samym do rąk książkę będącą kompletnym – w obecnym stanie wiedzy socjologicznej – opracowaniem tego trudnego zagadnienia. Autor unika łatwych uogólnień, czyniąc liczne zastrzeżenia metodologiczne dotyczące możliwości generalizowania jego wniosków dotyczących coraz częstszego podważania zasady celibatu w Kościele i jego naruszania przez księży diecezjalnych i zakonnych. Pisze tylko o tym, co sam lub inni socjologowie zbadali, nie siląc się, by wnioski te rozciągać na całe środowisko kościelne. Staranność Autora, by pomimo tych trudności pracować zgodnie z metodologią badań socjologicznych, budzi uznanie. W sytuacji, gdy na temat celibatu jako praktyki społeczno-religijnej nie wiedzieliśmy nic lub wiedzieliśmy bardzo niewiele, obracając się co najwyżej w sferze domysłów i stereotypów, prezentowana książka stanowi ogromny krok do przodu w poszerzeniu naszej wiedzy na temat tego zjawiska. Autor stosuje w swojej książce Denzinowską metodę triangulacji, tzn. bada różne punkty widzenia reprezentowane przez różne kategorie badanych. Reasumując, książka Profesora Józefa Baniaka jest w polskiej socjologii wydarzeniem niezwykłym. Imponuje wszechstronnością ujęcia tematu, pomysłowością i kulturą metodologiczną, aksjologiczną neutralnością, z jaką Autor interpretuje wyniki swoich badań i kompetencjami last but not least również teologicznymi.

Z recenzji prof. dra hab. Wojciecha Pawlika

Opinie

Napisz opinię

Józef Baniak BEZŻENNOŚĆ I CZYSTOŚĆ SEKSUALNA KSIĘŻY KATOLICKICH ...

Józef Baniak BEZŻENNOŚĆ I CZYSTOŚĆ SEKSUALNA KSIĘŻY KATOLICKICH ...

Bezżenność i czystość seksualna księży rzymskokatolickich w świadomości katolików świeckich i osób duchownych w Polsce. Założenia i rzeczywistość.

ZAŁĄCZNIKI

Śledź nas na Facebooku