Etnologia, antropologia, cywilizacja

Ostatnie wpisy

WIEDŹMY, ŚWIĘTE I BOGINIE. POSTAĆ KOBIETY W WIERZENIACH INDIAN Z GÓR ZONGOLICA W MEKSYKU Piotr Grzegorz Michalik Zobacz większe

WIEDŹMY, ŚWIĘTE I BOGINIE. POSTAĆ KOBIETY W WIERZENIACH INDIAN Z GÓR ZONGOLICA W MEKSYKU Piotr Grzegorz Michalik

NOM

Nowy produkt

39,00 zł

Cechy produktu

Autor Piotr Grzegorz Michalik
Tytuł Wiedźmy, święte i boginie
Podtytuł Postać kobiety w wierzeniach Indian z gór Zongolica w Meksyku
Wydawnictwo Nomos
Rok wydania 2013
Miejsce wydania Kraków [KR]
Wersja językowa polska
Liczba stron 288
Format A-5
Oprawa miękka [MK]
ISBN/ISSN/ISMN 978-83-7688-158-4

Więcej informacji

Autor nie ufa ani stereotypom, ani archetypom, stawia na szczegółową i dyskursywną analizę solidnie osadzoną w bogatym materiale źródłowym. […] Książka opiera się przede wszystkim na bezpośrednich źródłach etnograficznych, jest rezultatem badań terenowych autora prowadzonych podczas długotrwałych pobytów w Meksyku. W sposób przystępny dostarcza nam wiadomości o współczesnej społeczności indiańskiej o ginącej kulturze.

Z recenzji prof. dra hab. Arnolda Lebeufa

Piotr Michalik pisze w sposób prosty, klarowny i rzeczowy. Choć książka jest adresowana przede wszystkim do specjalistów (mezoamerykanistów, antropologów, religio-znawców), może łatwo wzbudzić zainteresowanie w szerszych kręgach czytelniczych. [...] Jestem pod wrażeniem pracowitości autora, jego rzetelności, samodzielności i last not least – odwagi, zdrowego rozsądku i kultury osobistej, widocznej między innymi w sposobie traktowania badanych społeczności „skromnych ludzi”, jak Indianie Nahuaz Sierra Zongolica samych siebie nazywają.

Z recenzji prof. dr hab. Kazimiery Mikoś

Autor, dzięki umiejętnemu wykorzystaniu trzech typów źródeł, tj. wyników własnych prac terenowych, drobiazgowych analiz tekstów archiwalnych połączonych ze studiami nad literaturą etnograficzno antropologiczną zakwestionował fundament poglądu, iż związek kobiet z płodnością i rolnictwem stanowi wyłączne cechy mitycznych istot żeńskich w Meksyku, w tym w Sierra Zongolica. Książka może wypełnić w jakimś zakresie lukę na polskim rynku wydawniczym dotyczącą gender studies w Ameryce Łacińskiej.

Z recenzji prof. dr hab. Magdaleny Śniadeckiej-Kotarskiej


O autorze:

Piotr Grzegorz Michalik pracuje w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od 2007 roku prowadzi badania terenowe w Meksyku i Gwatemali. Jest autorem wydawanych w Polsce i za granicą publikacji na temat żeńskich postaci mitycznych oraz rdzennych wierzeń w Mezoameryce. Wykładał między innymi na Goethe Universität (Niemcy) i Universidad Veracruzana (Meksyk), a także jako profesor wizytujący w Centro de Investigaciones y Estudios Superiores en Antropología Social (Meksyk).

Opinie

Napisz opinię

WIEDŹMY, ŚWIĘTE I BOGINIE. POSTAĆ KOBIETY W WIERZENIACH INDIAN Z GÓR ZONGOLICA W MEKSYKU Piotr Grzegorz Michalik

WIEDŹMY, ŚWIĘTE I BOGINIE. POSTAĆ KOBIETY W WIERZENIACH INDIAN Z GÓR ZONGOLICA W MEKSYKU Piotr Grzegorz Michalik

Śledź nas na Facebooku