Etnologia, antropologia, cywilizacja

Ostatnie wpisy

UKRAIŃCY PODLASIA. DYLEMATY TOŻSAMOŚCIOWE Andrzej Nikitorowicz Zobacz większe

UKRAIŃCY PODLASIA. DYLEMATY TOŻSAMOŚCIOWE Andrzej Nikitorowicz

NOM

Nowy produkt

42,00 zł

Cechy produktu

Autor Andrzej Nikitorowicz
Tytuł Ukraińcy Podlasia
Podtytuł Dylematy tożsamościowe
Wydawnictwo Nomos
Rok wydania 2014
Miejsce wydania Kraków [KR]
Wersja językowa polska
Liczba stron 298
Format A-5
Oprawa miękka [MK]
ISBN/ISSN/ISMN 978-83-7688-157-7

Więcej informacji

Zasadniczą kwestią publikacji są pytania: jak na przestrzeni między Narwią a Bugiem pojawiła się w latach 90. ubiegłego stulecia potrzeba deklaracji ukraińskiej tożsamości, jakie były tego powody, jak została ona społecznie zobiektywizowana, nade wszystko zaś – jakie były społeczne i biograficzne przesłanki osób, które w tym czasie zadeklarowały tożsamość ukraińską? Wnikliwa lektura książki zdaje się wskazywać, iż badana przez autora wspólnota jest stanem pośrednim między grupą etniczną, a narodem (kulturowym). Ukraińcy na Podlasiu posiadają dość wyraźnie zarysowaną świadomość, kim nie są, gorzej jednak z odpowiedzią na pytanie: kim są?
Z recenzji prof. dra hab. Włodzimierza Pawluczuka

Zebrany i przeanalizowany przez autora materiał empiryczny daje dokładny wgląd w to, jak ukraińscy respondenci z Podlasia definiują siebie i swoją grupę narodową, jak postrzegają swoje społeczne otoczenie, w jaki sposób interpretują strukturę etniczną i narodową społeczeństwa regionalnego oraz jak konstruują własną tożsamość grupową w odniesieniu do regionu i innych narodowości oraz Ukraińców spoza Podlasia.
Z recenzji dra hab. Dariusza Wojakowskiego, prof. AGH


O autorze:

DR ANDRZEJ NIKITOROWICZ – socjolog, badacz społeczny. Interesuje się socjologią pogranicza, narodu, wielokulturowości oraz nacjonalizmem. Jest autorem kilkunastu artykułów i prac naukowych dotyczących tematyki odtwarzania i rewitalizacji grup narodowych i etnicznych, nacjonalizmów, stereotypów narodowych oraz kapitału kulturowego mniejszości. Brał również udział w projektach badawczych realizowanych w ramach programów operacyjnych Unii Europejskiej, np.: „Kompetentna gmina – wzmocnienie potencjału administracji samorządowej w zakresie Zarządzania Rozwojem Lokalnym”, „Podlaska Strategia Innowacji – budowa systemu wdrażania”.

Opinie

Napisz opinię

UKRAIŃCY PODLASIA. DYLEMATY TOŻSAMOŚCIOWE Andrzej Nikitorowicz

UKRAIŃCY PODLASIA. DYLEMATY TOŻSAMOŚCIOWE Andrzej Nikitorowicz

Śledź nas na Facebooku