Encyklopedie, leksykony i słowniki

Ostatnie wpisy

SŁOWNIK HISTORII POLSKI 1939-1948 Zobacz większe

SŁOWNIK HISTORII POLSKI 1939-1948

AKA

Nowy produkt

15,00 zł

Cechy produktu

Tytuł Słownik historii Polski 1939-1948
Redakcja Andrzej Chwalba, Tomasz Gąsowski
Wydawnictwo Księgarnia Akademicka
Rok wydania 1996
Wersja językowa polska
Liczba stron 256
Format B-5
Oprawa miękka
ISBN/ISSN/ISMN 83-86575-11-5

Więcej informacji

Od redakcji
Na słowniki obrazujące dzieje regionów czy krajów zazwyczaj składają się setki krótkicj haseł zawierających tylko najbardziej istotne informacje na dany temat. Natomiast niniejszy Słownik mieści w sobie stosunkowo niewielką liczbę odpowiednio wyselekcjonowanych i bogatych w treść haseł. Z tego też powodu tę publikację można widzieć jako kolejną wersję historii Polski lat 1939-1948 ujętą w kilkudziesięciu rozdziałach.

[...] Zawarte w Słowniku hasła odnoszące się do historii politycznej Polski 1939-1948 są zapisem aktualnego stanu wiedzy historycznej w odniesieniu do tego okresu. Mają one charakter autorski i zostały pracowane w oparciu o własne studia źródłowe i przy uwzględnieniu najnowszego stanu badań. Są popularne w formie, przeznaczone "do czytania", czym różnią się od typowej, bardzo zwięzłej stylistyki encyklopedycznej, rezprezentują równocześnie, jak sądzimy, wysoki poziom merytoryczny. Redakcja respektując indywidualne podejście do opracowywanych przez poszczególnych autorów haseł, (co uwidoczniło się w zróżnicowaniu ich objętości, ilości zawartch szczegółów) czuwała jedynie nad ich poziomem naukowym i ogólną realizacją zamierzonej koncepcji.

Ta zaś wymaga kilku zdań komentarza. Ramy czasowe Słownika wyznaczone datami 1939 i 1948 obejmują pewien wyraźnie wyodrębniony w dziejach Polski okres zmagań o zachowanie niepodległości i suwerenności Rzeczypospolitej.Oczywiście cezury te mają, jak zwykle w historii. charakter do pewnego stopnia umowny. Wydarzenia rozgrywające się w tym okresie miały wszak swe wcześniejsze przyczyny i późniejsze następstwa, a biografie ludzi odgrywających wówczas ważną rolę posiadały również swój początek oraz dalszy ciąg wykraczający niekiedy poza te ramy czasowe. Nie sposób było zatem w historycznej narracji tego nie uwzględnić, stosując kryteria chronologiczne w sposób całkowicie sztywny.

Hasła zawarte w Słowniku podzielone są na trzy grupy, traktujące o ludziach, wydarzeniach i organizacjach (isntytucjach). Wszystkie one składają się łącznie na pewną całość, pozwalającą na śledzenie historii naszego kraju w latach 1939-1948, poczynając od najazdu niemieckiego i sowieckiego, przez organizowanie oporu i tworzenie struktur podziemnych w okupowanej Polsce, ich funkcjonowanie aż po Burzę, Powstanie Warszawskie i finał na ławie oskarżonych w procesie moskiewskim.[...]

[...]Czytelnik posiadający choćby tylko bardzo ogólną orientację w historii może uzyskać wiele poważnych, usystematyzowanych i co warte podkreślenia nowych informacji. Czytelnikiem tym, o którym myśleliśmy przygotpwując niniejsze wydawnictwo, są w pierwszym rzędzie uczniowie, którym może ono służyć w przygotowaniu do zajęć z historii najnowszej oraz kandydaci na studia, gdzie wymagana jest historia jako przedmiot egzaminacyjny. Jako istotna pomoc może dobrze służyć także nauczycielom i studentom. Korzystać z niego mogą także wszyscy inni Czytelnicy interesujący się historią lat 1939-1948, a jest ich w Polsce wielu, pragnący pogłębienia czy unowocześnienia swej wiedzy. Do nich wszystkich adresujemy niniejszą pracę licząc na życzliwe przyjęcie.

Opinie

Napisz opinię

SŁOWNIK HISTORII POLSKI 1939-1948

SŁOWNIK HISTORII POLSKI 1939-1948

Śledź nas na Facebooku