Biografie, wspomnienia i listy

Obniżka!

-10%

Mieczysław Tomaszewski CHOPIN 2. UCHWYCIĆ NIEUCHWYTNE Zobacz większe

Mieczysław Tomaszewski CHOPIN 2. UCHWYCIĆ NIEUCHWYTNE

PWM20763

Nowy produkt

71,10 zł

79,00 zł

Cechy produktu

Dostawa Kurier, Paczkomaty, Odbiór osobisty
Czas wysyłki do 3 dni od momentu dyspozycji wysyłki lub płatności
Autor Mieczysław Tomaszewski
Tytuł Chopin część 2
Podtytuł Uchwycić nieuchwytne
Wydawnictwo PWM/Narodowy Instytut Fryderyka Chopina
Rok wydania 2016
Miejsce wydania Kraków
Wersja językowa polska
Liczba stron 760
Format B5 stojący
Oprawa twarda
ISBN/ISSN/ISMN 978-83-224-5001-7

Więcej informacji

Tom niniejszy, zatytułowany Chopin 2. Uchwycić nieuchwytne, idzie śladem pierwszego, Chopin. Człowiek, dzieło, rezonans, dopowiadając jego treść o wątki czekające na szersze rozwinięcie. Jednak, inaczej niż tamten, nie stanowi całości jednolitej. Powstawał — w wyniku nieustającej fascynacji fenomenem i paradoksem twórczości autora nokturnów i ballad — na przestrzeni minionego półwiecza.

Zewnętrznym impulsem stawały się najczęściej kolejne sympozja, kongresy i inne spotkania dotyczące Chopina i romantycznego „wieku uniesień”, zapraszające swoim tematem czy myślą przewodnią do podjęcia wyzwania. W istocie rzeczy, zebrane tu teksty rodziły się z wewnętrznej potrzeby, z konieczności opozycji wobec wciąż jeszcze dominującego w myśleniu akademickim ortodoksyjnego poglądu na muzykę Chopina, na jej kształt, charakter i istotę, redukowane do właściwości techniczno-formalnych. Powstawały jako rekonesanse przestrzeni dotychczas nieobjętych naukową interpretacją, jako próby całości i pełni, ujmowane w perspektywie nowych humanistycznych metodologii.

Teksty, zespolone prowokującym tytułem Uchwycić nieuchwytne, stanowią zarazem świadectwo nie chwili, ale drogi. Kolejnych jej faz, kolejnych przybliżeń odbijających aktualny stan rozeznania materii przez ich autora i jej „odczytania”. Zgodnie z naturą rzeczy poszczególne tematy, aspekty i wątki jawią się jako fazy jakiegoś work in progress, niekiedy dziwiąc się sobie nawzajem; istotą interpretacji nie jest przecież osiąganie jakiejś prawdy „jedynej”, lecz do niej zbliżanie. Pewne aspekty problematyki niesionej przez twórczość i osobowość twórczą Chopina pojawiają się więc wielokrotnie, w postaci podobnej, lecz nie identycznej. Stąd też niemal refrenicznie dają o sobie znać problemy dla autora szczególnie znaczące: problem periodyzacji, prowadzący stopniowo do koncepcji twórczości punktów węzłowych, problem idiomatyki dzieła, syndromu jego właściwości konstytutywnych, problem odczytywania ekspresji utworu, stopnia i rodzaju jego podmiotowości, związków z życiem, problem jego organicznego wpisania w kulturę poprzez akty znaczącej recepcji.

Nieskończenie obfita i zróżnicowana recepcja muzyki Chopina — poprzez lapidarne wypowiedzi słowne nierzadko celnie trafiające w istotę rzeczy — stała się pomocna przy akcentowaniu książki tej myśli przewodnich. Myśl naczelna wypowiedziana została już w tytule: u c h w y c i ć choć część tego, co w tej niepowtarzalnie zniewalającej muzyce — n i e u c h w y t n e.

Mieczysław Tomaszewski

Opinie

Napisz opinię

Mieczysław Tomaszewski CHOPIN 2. UCHWYCIĆ NIEUCHWYTNE

Mieczysław Tomaszewski CHOPIN 2. UCHWYCIĆ NIEUCHWYTNE

Produkty powiązane

Śledź nas na Facebooku