Beletrystyka

Stanisław Grzesiuk NA MARGINESIE ŻYCIA Zobacz większe

Stanisław Grzesiuk NA MARGINESIE ŻYCIA

HAT

Nowy produkt

25,90 zł brutto

Cechy produktu

Autor Stanisław Grzesiuk
Tytuł Na marginesie życia
Wydawnictwo Książka i Wiedza
Rok wydania 2010
Wersja językowa polska
Liczba stron 196
Format A5 stoj. 205 mm x 145 mm
Oprawa miękka
ISBN/ISSN/ISMN 978-83-05-13573-3
EAN/UPC 9788305135733

Więcej informacji

"Nie jestem lekarzem, lecz od piętnastu lat chorym na gruźlicę. Byłem dziesięć razy w sanatorium i przeszedłem dwie operacje. Dlatego opisać chcę życie gruźlików obserwowane z pozycji jednego z nich, z pozycji chorego. W opowiadaniach swych będę pokazać codzienne życie chorych - tych słabych psychicznie i tych silnych"

Znajomi skłonili go, aby opisał swoje barwne przeżycia, które często im opowiadał. W roku 1958 zadebiutował powieścią Pięć lat kacetu, w której opisał piekło swojego pięcioletniego pobytu w obozach koncentracyjnych. Barwny choć prosty język, wartka akcja i wszechobecny humor jakim jest przesycona ta książka uczyniły go sławnym. Kolejna autobiograficzna powieść Boso, ale w ostrogach (1961) przenosi czytelnika do przedwojennego Czerniakowa, dzielnicy warszawskiej biedoty, w której dorastał.

Grzesiuk ponownie fascynuje barwnymi opowieściami, sugestywnie odmalowanym klimatem warszawskich "szemranych"dzielnic, opisem koszmarnych warunków życia w jakich dorastał, oraz nietuzinkowym humorem. Powieść ta została zaadaptowana przez Barbarę Borys-Damięcką pod tytułem "Ballada czerniakowska"i wystawiona jako spektakl teatralny w reżyserii Tadeusza Wiśniewskiego. Trzecia książka, wydana dopiero w rok po śmierci pisarza Na marginesie życia jest dramatyczną relacją jego zmagań z gruźlicą w obliczu śmierci. Ale nawet wtedy Stanisław Grzesiuk jest sobą.


O Autorze

Stanisław Grzesiuk (ur. 6 maja 1918 w Małkowie koło Chełma - zm. 21 stycznia 1963 w Warszawie) - samorodny talent pisarski, pieśniarz (zwany również bardem z Czerniakowa), z zawodu elektromechanik, działacz społeczno-lewicowy, antyklerykał i ateista. Po wojnie Grzesiuk rozpoczął karierę pisarską.


ISBN 978-83-05-13573-3
EAN 9788305135733

Opinie

Napisz opinię

Stanisław Grzesiuk NA MARGINESIE ŻYCIA

Stanisław Grzesiuk NA MARGINESIE ŻYCIA

Śledź nas na Facebooku