Architektura i rzeźba

Agnieszka Muc ARCHITEKTURA MONASTYCZNA NA TERENIE EGIPTU Zobacz większe

Agnieszka Muc ARCHITEKTURA MONASTYCZNA NA TERENIE EGIPTU

NOM

Nowy produkt

36,90 zł

Cechy produktu

Autor Agnieszka Muc
Tytuł Architektura monastyczna na terenie Egiptu
Wydawnictwo Zakład Wydawniczy NOMOS
Rok wydania 2008
Wersja językowa polska
Liczba stron 263
Format A-5
Oprawa miękka
ISBN/ISSN/ISMN 978-83-60490-64-8

Więcej informacji

Agnieszka Muc - w 2006 r. ukończyła studia w Instytucie Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, specjalizując się w archeologii Egiptu i Bliskiego Wschodu. Obecnie jest doktorantką Wydziału Nauk Historycznych i Społecznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Do jej zainteresowań należy głównie archeologia Egiptu - przede wszystkim chrześcijańskiego, ale także starożytnego.

Przedmiotem niniejszego opracowania są ośrodki monastyczne powstałe w Dolinie Nilu. Niezwykle istotne jest skrupulatne zestawienie egipskich ośrodków monastycznych w układzie topograficznym: Dolny Egipt, oaza Fajum, Środkowy Egipt, Wybrzeże Morza Czerwonego, Górny Egipt. Autorka uwzględniła zarówno stanowiska wzmiankowane nieraz jedynie przed laty jak też wyniki badań, uzyskane na kilkunastu czołowych stanowiskach (np. Kellia). Praca stanowi nawiązanie do ważnych prac uważanych wręcz za klasyczne.
[Z recenzji prof. Joachima Śliwy]

Monastycyzm egipski jest dziś przedmiotem żywego zainteresowania wśród historyków, badaczy dziejów religii, teologów, archeologów, historyków sztuki. Na tym tle trzeba rozpatrywać pracę Agnieszki Muc o architekturze monastycznej Egiptu. Wyrasta ona z zainteresowania zjawiskiem monastycyzmu, wykorzystuje niemały dorobek archeologów, tak w postaci raportów wykopaliskowych jak i opracowań przedmiotu. Autorka starała się w swej prezentacji stanowisk uwzględnić nie tylko dane o charakterze archeologicznym, odwoływała się też do przekazów literackich.
[Z recenzji prof. Ewy Wipszyckiej-Bravo]

Opinie

Napisz opinię

Agnieszka Muc ARCHITEKTURA MONASTYCZNA NA TERENIE EGIPTU

Agnieszka Muc ARCHITEKTURA MONASTYCZNA NA TERENIE EGIPTU

Śledź nas na Facebooku