Geografia i turystyka

Aleksander Strojny, Krzysztof Bzowski, Artur Grossman UKRAINA ZACHODNIA. TAM SZUM PRUTU, CZEREMOSZU... Zobacz większe

Aleksander Strojny, Krzysztof Bzowski, Artur Grossman UKRAINA ZACHODNIA. TAM SZUM PRUTU, CZEREMOSZU...

BZD

Nowy produkt

2 Przedmioty

Ostatnie egzemplarze!

32,00 zł brutto

Cechy produktu

Tytuł Ukraina zachodnia
Podtytuł Tam szum Prutu, Czeremoszu...
Autor Aleksander Strojny, Krzysztof Bzowski, Artur Grossman
Wydawnictwo Bezdroża
Rok wydania 2009
Seria Przewodniki
Format 120 x 170 mm
Oprawa miękka foliowana ze skrzydełkami
Liczba stron 495
Wersja językowa polska
ISBN/ISSN/ISMN 978-83-7661-053-5
EAN/UPC 9788376610535

Więcej informacji

Ukraina jest krajem, który oczarowuje na równi urodą krajobrazu, jak i prostotą, serdecznością jego współczesnych mieszkańców. Trzeba się tylko chcieć w ten kraj zagłębić. Ukraina zachodnia to przewodnik po pamiątkach pozostałych po wiekach wspólnego sąsiedztwa Polaków, Rusinów, Ormian i innych nacji. To kraj, który właśnie otrząsa się z minionej epoki radzieckiego gospodarowania. Wydawnictwo Bezdroża zaprasza Was na wspólną podróż w jary Dniestru i Zbrucza, na karpackie połoniny, szlak podolskich fortalicji, magnackich rezydencji, zrujnowanych świątyń Rzeczypospolitej wielu narodów.

O Ukrainie napisano mnóstwo książek, jednak tylko dzięki podróży do tych miejsc, które tworzą kresową legendę, można tak naprawdę poznać i zgłębić ten kraj. Istota mitu rubieży Rzeczypospolitej tkwi m.in. w zabytkach, które pozostały po konglomeracie etnicznym obecnym na tych obszarach przed tragicznymi zmianami, jakie zafundował naszej części Europy towarzysz Stalin. Mieszkanka kultur, języków i wyznań do dziś ożywia tę ziemię i fascynuje. Czytanie różnojęzycznych inskrypcji, odkrywanie zapomnianych miejsc, kościołów zamienionych na cerkwie, synagog obróconych w magazyny, ruin zamków i pałaców pośród malowniczych pól ukraińskich to niezapomniane przeżycia jakże odmienne od zwyczajnych wczasów w nadmorskich kurortach Europy Zachodniej. Przewodnik niniejszy oprócz propozycji tras turystycznych zawiera także sporo praktycznych informacji dotyczących transportu, noclegu, wyżywienia itp. ułatwiających poruszanie się po ukraińskich bezdrożach.


O autorach:

Aleksander Strojny – historyk, doktorant na Uniwersytecie Jagiellońskim. Specjalizuje się w historii kultury polskiej i jej związkach ze Wschodem. W polu jego zainteresowań znajdują się ikonografia historyczna, heraldyka, epigrafika oraz dzieje książki. Autor kilkudziesięciu prac naukowych i popularnych, także przewodników naszego wydawnictwa, m.in. Lwów. Miasto Wschodu i Zachodu (I wyd. 2001, II wyd. 2003), Piwnym szlakiem po Europie Środka (2003), Praga. Złoty hrad nad Wełtawą (2004). Laureat I nagrody w konkursie na najlepszą pracę magisterską i doktorską Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, ogłoszonym w ramach programu „Ścieżką Wschodnią 2002”, za opublikowaną później edycję Poselstwo polsko-litewskie do Moskwy w roku 1678 szczęśliwie przedsięwzięte i opisane przez naocznego świadka Bernarda Tannera (Kraków 2002). Współpracował już w przygotowywaniu przewodnika Czechy. Gospoda pełna humoru (2003).

Krzysztof Bzowski – historyk, absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego. Dzięki studiom historycznym jego zainteresowania podróżnicze zwróciły się na wschód, ku dawnym polskim kresom, gdzie odwiedzał nie tylko miejsca związane z polską historią – równie chętnie penetruje też górskie bezdroża Czarnohory i Gorganów oraz innych masywów w Karpatach Wschodnich. Jednocześnie pozostaje wciąż zagorzałym fanem ck monarchii i Galicji, dlatego też często podróżuje ku południowym sąsiadom Polski. Związki rodzinne zaś wielokrotnie zaprowadziły go w innym jeszcze kierunku – do Francji, skąd trafił też na Półwysep Iberyjski. Poza tym zwiedzał Afrykę Północną i Turcję.

Artur Grossman – absolwent Szkoły Zarządzania Uniwersytetu Śląskiego i Języków Wschodniosłowiańskich na Uniwersytecie Śląskim. Prace dyplomowe pisał o bankowości elektronicznej w Polsce, o Specjalnych Strefach Ekonomicznych na Ukrainie oraz o huculskiej gwarze i obyczajach weselnych. Obecnie zajmuje się etymologią nazw obiektów turystycznych w ukraińskich Karpatach. Urodził się i mieszka na Górnym Śląsku. Pracuje jako tłumacz z języka ukraińskiego i rosyjskiego oraz jako analityk rynków wschodnich. Redaktor serwisu o Ukrainie pt. „Suputnyk”. Ukrainę zjeździł wzdłuż i wszerz, praktykował tam też jako dziennikarz i tłumacz, współorganizował wykłady o UE, był członkiem misji OBWE na wyborach w 2004 r.

Napisz opinię
Aleksander Strojny, Krzysztof Bzowski, Artur Grossman UKRAINA ZACHODNIA. TAM SZUM PRUTU, CZEREMOSZU...

Aleksander Strojny, Krzysztof Bzowski, Artur Grossman UKRAINA ZACHODNIA. TAM SZUM PRUTU, CZEREMOSZU...


Śledź nas na Facebooku