Kultura, sztuka i dziedzictwo

Ostatnie wpisy

Nowy POŁUDNIOWOSŁOWIAŃSKA KULTURA WYOBRAŻONA Damian Kubik Zobacz większe

POŁUDNIOWOSŁOWIAŃSKA KULTURA WYOBRAŻONA Damian Kubik

NOM76883229

Nowy produkt

49,00 zł brutto

Cechy produktu

Tytuł Południowosłowiańska "kultura wyobrażona"
Podtytuł Projekt Mickiewiczowski a dziewiętnastowieczne dyskursy kulturowe w Serbii i Chorwacji
Autor Damian Kubik
Wydawnictwo Nomos
Miejsce wydania Kraków [KR]
Rok wydania 2015
Format B-5
Oprawa MK-miękka
Liczba stron 410
Wersja językowa polska
ISBN/ISSN/ISMN 978-83-7688-322-9
EAN/UPC 9788376883229
Stan nowy
Czas wysyłki 3 -5 dni od momentu dyspozycji wysyłki lub płatności

Więcej informacji

Lektura obszernej monografii Damiana Kubika dostarcza niezwykle obfitego materiału porównawczego z obszaru dwóch południowosłowiańskich literatur i kultur narodowych, utrwalonego – prócz rdzenia filologicznego – mocnym spoiwem wiedzy historycznej oraz kulturoznawczej. Integralny wymiar opracowania jest również wyznaczany przez solidnie w niej przedstawiony kontekst polityczny. Jest on zarysowany dojrzale i stanowi dowód istnienia głębszych związków między wszystkimi elementami zaprezentowanej argumentacji. Wywód, zasobny pod względem faktograficznym i oryginalny w swej koncepcji, zmierza ku syntezie tytułowych zagadnień oraz stanowi jednocześnie pewną ideę interpretacyjną. Zgodnie z nią w zapatrywaniach romantycznych twórców i ideologów Słowiańszczyzny można widzieć części składowe projektów budujących mniej lub bardziej wiarygodne wyobrażenia całokształtu narodowych kultur i ich poszczególnych segmentów.

Z recenzji prof. dr hab. Lecha Miodyńskiego (Uniwersytet Śląski)

Książka Damiana Kubika łączy nowoczesne wymagania kulturologicznej syntezy z klasyczną szkołą sumiennej historycznej i historycznoliterackiej analizy i interpretacji, wnosząc solidny bagaż gruntownych badań komparatystycznych, strukturalistycznych i semiotycznych z zakresu w polskiej humanistyce dotychczas nie eksplorowanego. Tematem tej obszernej pracy jest bowiem „wyobrażona” kultura serbska i chorwacka, zasadniczo pierwszej połowy XIX wieku, ale mocno osadzona w XVIII stuleciu. Praca Kubika jest istotna zarówno jako panorama XIX-wiecznej kultury, i jako klucz do wydarzeń i procesów współczesnych. Może zainteresować szeroki krąg czytelników, gdyż traktuje o poglądach Adama Mickiewicza na kulturę europejską i słowiańską, o kształtowaniu się świadomości i tożsamości narodowej i kulturowej Słowian, ukazuje dynamiczne procesy ideologiczne na XIX-wiecznych Bałkanach w szerokim kontekście europejskim, wychodząc od relacji jednostka-wspólnota, a kończąc na skomplikowanych odniesieniach między społeczeństwami i narodami.

Z recenzji prof. dr hab. Aleksandra Naumowa (Università Ca’ Foscari Venezia Dipartimento di Studi Linguistici e Culturali Comparati)

Napisz opinię
POŁUDNIOWOSŁOWIAŃSKA KULTURA WYOBRAŻONA Damian Kubik

POŁUDNIOWOSŁOWIAŃSKA KULTURA WYOBRAŻONA Damian Kubik


Śledź nas na Facebooku