Geografia i turystyka

Ostatnie wpisy

Obniżka! Monika Chojnacka BUDAPESZT. STOLICA - ZDRÓJ Zobacz większe

Monika Chojnacka BUDAPESZT. STOLICA - ZDRÓJ

BZD

Nowy produkt

Najniższa cena z ostatnich 30 dni: 22,41 zł.

Więcej szczegółów

22,41 zł brutto

24,90 zł brutto

Cechy produktu

Tytuł Budapeszt
Podtytuł Stolica-zdrój
Autor Monika Chojnacka
Wydawnictwo Bezdroża
Rok wydania 2009
Seria Przewodniki
Format 125 x 175 mm
Oprawa miękka foliowana ze skrzydełkami
Liczba stron 208
Wersja językowa polska
ISBN/ISSN/ISMN 978-83-7661-006-1

Więcej informacji

Budapeszt – nie ma takiego drugiego miasta na Węgrzech, nie ma i na świecie. Budapeszt to niezwykła stolica: stolica-zdrój! Metropolia, która dzięki swym gorącym źródłom, zamiast wielkomiejskiego zgiełku, oferuje relaks i wytchnienie. Miasto wygodnie rozsiadło się nad Dunajem i czeka, by je podziwiano – znajdzie tu coś dla siebie zarówno miłośnik antyku, jak i Orientu, pełnej temperamentu kultury węgierskiej i cesarsko-królewskiej elegancji. Kto raz do Budapesztu przyjedzie, będzie do niego powracał wielokrotnie.
Przewodnik Budapeszt. Stolica-zdrój to zaktualizowane wydanie cieszącej się popularnością publikacji, w której opowiadamy o kulturze i historii miasta, zabieramy w podróż nie tylko do najsłynniejszych, ale i do mniej znanych miejsc; doradzamy, gdzie zjeść i co wypić, gdzie najlepiej się zatrzymać, a dołączone mapy nie pozwolą Czytelnikowi się zgubić w „Paryżu Europy Środkowej”.

Opis przewodnika
Zakres i układ rozdziałów
Rozdział I przedstawia wstępne informacje przydatne podczas planowania wyjazdu do Budapesztu, opisuje możliwości dojazdu, podaje informacje praktyczne: gdzie się zatrzymać, gdzie i co zjeść oraz jak i gdzie odkrywać uroki nocnego życia Budapesztu. Rozdział II to szkic historyczno-urbanistyczny na temat Budapesztu, rozbudowany, ale podany w przystępny sposób. Największy objętościowo rozdział III to opis tras proponowanych przez autorkę spacerów.
Wreszcie rozdział IV prezentuje kilka propozycji wycieczek do miejscowościach położonych w najbliższych okolicach stolicy Węgier.

Trasy spacerów
Trasy opisane w rozdziale IV są zaplanowane jako wycieczki piesze. Poza trasą 5, obejmującą dzielnicę żydowską, można je uznać za wycieczki całodniowe. Część tras, szczególnie 2 i 6, dzieli się z kolei na bardzo wyraźne odcinki, które mogą tworzyć odrębne spacery. Trasy zostały pomyślane w ten sposób, by można było je dowolnie łączyć. Pierwsze trzy szlaki w znacznej mierze prowadzą przez tereny wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jeśli ktoś ma na zwiedzanie węgierskiej stolicy 2–3 dni, właśnie spośród nich powinien wybrać wycieczki dla siebie. Najtrudniejszy wybór czeka tych, którzy na Budapeszt mogą przeznaczyć zaledwie jeden dzień. W takim wypadku osobom lubiącym wędrówki po pamiętających średniowiecze wąskich uliczkach i brukach oraz miłośnikom przyrody i wspaniałych panoram polecamy szybki przemarsz trasą 1. i wspinaczkę na Górę Gellérta, czyli część trasy 2. Dla zdeklarowanych mieszczuchów lepsza będzie z kolei trasa 3., oferująca spacer reprezentacyjną aleją Pesztu i szereg miejskich atrakcji.
Trasy 4–6 zostały pomyślane jako trasy tematyczne. Pierwsza z nich odkrywa najważniejsze z punktu widzenia węgierskiej historii i tożsamości narodowej budynki zbudowane w Peszcie w ciągu XIX w. Kolejna trasa to spacer śladami peszteńskich Żydów, a ostatnia prezentuje większość pozostałości rzymskich i tureckich w mieście. Wyspę św. Małgorzaty można śmiało przemierzyć na piechotę w ciągu 2 – 3 godzin, proponujemy też zwiedzanie miasta z okien kolejek (zębatej i dziecięcej), poprowadzonych przez Budańskie Wzgórza.

O autorze
Monika Chojnacka – kulturoznawca z pasją podróżowania i odkrywania zawiłych dziejów Europy Środkowej i Wschodniej. Znajomość języka węgierskiego zawdzięcza dwuletnim żmudnym studiom w Balassi Bálint Intézet – Instytucie Języka i Kultury Węgierskiej w Budapeszcie. Stolicę Węgier zalicza do najpiękniejszych miast Europy i zawsze z przyjemnością do niego powraca. Jest autorką przewodników, reportaży i artykułów dotyczących Węgier oraz tłumaczką. Pracuje w organizacji pozarządowej.

Napisz opinię
Monika Chojnacka BUDAPESZT. STOLICA - ZDRÓJ

Monika Chojnacka BUDAPESZT. STOLICA - ZDRÓJ


Śledź nas na Facebooku