Etnologia, antropologia, cywilizacja

Ostatnie wpisy

PROBLEMY ETNICZNE WSPÓŁCZESNEJ EUROPY Ewa Nowicka, Michał Kowalski

NOM76880990

Nowy produkt

36,00 zł brutto

Cechy produktu

Tytuł Problemy etniczne współczesnej Europy
Redakcja Ewa Nowicka, Michał Kowalski
Wydawnictwo NOMOS-Zakład Wydawniczy
Miejsce wydania Kraków [KR]
Rok wydania 2012
Format A-5
Oprawa MK-miękka
Liczba stron 244
Wersja językowa polska
ISBN/ISSN/ISMN 978-83-7688-099-0
EAN/UPC 9788376880990
Stan nowy
Czas wysyłki 3 -5 dni od momentu dyspozycji wysyłki lub płatności

Więcej informacji

Książka prezentuje ważną część dorobku badawczego Zakładu Antropologii Społecznej Instytutu Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego w zakresie prowadzonych w ciągu ostatnich kilku lat badań nad problematyką etniczną. Są to prace zarówno magistrantów i doktorantów, jak i pracowników zakładu. Większość artykułów opiera się na materiale zebranym podczas długotrwałych badań za granicą; niektóre dotyczą zbiorowości kulturowo odmiennych od większości społeczeństwa polskiego. Książka podnosi kwestię przeobrażeń etniczności we współczesnym świecie, a także pojawiania się nowych etniczności i regionalizmów.

Doświadczenia terenowe młodych oraz wytrawnych badaczy realizują jeden z najgłębszych celów badań antropologicznych. Łączą w sobie umiejętność dostrzeżenia problemu badawczego, pobyt w terenie, metodologię i analizę danych właściwą dla antropologii oraz wykorzystanie zaplecza teoretycznego do interpretacji badanych zjawisk.

Choć dziś antropolog nie rozbija już swojego namiotu pośrodku wioski (choć i to się zdarza), a uzyskawszy stypendium zagraniczne zatrzymuje się w jednym z renomowanych uniwersytetów, to praktyka badawcza, do której się odwołuje, pozostała niezmieniona. Jej istotą jest poznanie odmienności i uczynienie jej bliską i zrozumiałą dla czytelnika. Dla współczesnego antropologa godne uwagi stają się dylematy tożsamościowe i problemy adaptacyjne imigrantów, poszukiwania właściwego miejsca w świecie przez narody małe, bezpaństwowe, czasem wręcz zagrożone w swoim bycie etnicznym, czy wreszcie społeczeństwa budujące i odbudowujące swoją kulturową wspólnotę w zupełnie nowych i nowoczesnych warunkach.


Studia terenowe nad problematyką stosunków etnicznych, relacji etniczna mniejszość – etniczna większość, składają się nie od dziś na wysoką markę środowiska antropologów społecznych skupionych wokół profesor Ewy Nowickiej w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. Niniejsza książka jest prezentacją najnowszego dorobku badawczego osób pracujących we wspomnianym środowisku.
[Z recenzji dra hab. Marcina Lubasia]

Zamieszczone w książce teksty dotyczą ważnej kwestii badań etnicznych, a perspektywa antropologiczna pozwala na „rozumiejące” i „humanistyczne” ich przedstawienie, jak powiedzieliby socjologowie. Większość autorów to młode osoby, prowadzące badania poza Polską oraz w kraju. Książka prezentuje szerokie spektrum zainteresowań i wskazuje pola badań etnicznych następnym badaczom.
[Z recenzji prof. dr hab. Marii Szmeji]


ISBN 978-83-7688-099-0

Napisz opinię
PROBLEMY ETNICZNE WSPÓŁCZESNEJ EUROPY Ewa Nowicka, Michał Kowalski

PROBLEMY ETNICZNE WSPÓŁCZESNEJ EUROPY Ewa Nowicka, Michał Kowalski


Śledź nas na Facebooku