Vegetarianism, Veganism & Animal Rights

Agnieszka Dyczewska ŚWIATOPOGLĄD NA TALERZU: WEGETARIANIZM JAKO PRZEJAW WSPÓŁCZESNEJ RELIGIJNOŚCI View larger

Agnieszka Dyczewska ŚWIATOPOGLĄD NA TALERZU: WEGETARIANIZM JAKO PRZEJAW WSPÓŁCZESNEJ RELIGIJNOŚCI

NOM

New product

26,00 zł tax incl.

Data sheet

Autor Agnieszka Dyczewska
Tytuł Światopogląd na talerzu
Podtytuł Wegetarianizm jako przejaw współczesnej religijności
Wydawnictwo Zakład Wydawniczy NOMOS
Rok wydania 2006
Miejsce wydania Kraków
Wersja językowa polska
Liczba stron 166
Format A-5
Oprawa miękka
ISBN/ISSN/ISMN 83-60490-08-2
EAN/UPC 9788360490082

More info

Agnieszka Dyczewska - absolwentka filozofii i religioznawstwa, obecnie doktorantka w Instytucie Religioznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim. W obrębie jej zainteresowań badawczych znajdują się m.in.: nowe ruchy religijne i parareligijne, protestanci pentekostalni, metody jakościowe w badaniu religijności.

Chodzi przede wszystkim o pytanie: czy wegetarianizm jest tylko rodzajem diety, stylem życia czy też światopoglądem? Autorka daje zdecydowaną odpowiedź - wegetarianizm jest światopoglądem w pełnym tego słowa znaczeniu. Wymaga to jednak wyjaśnienia szeregu kwestii teoretycznych, począwszy od samego pojęcia światopoglądu i stosunku tego pojęcia do pojęcia duchowości czy religijności. Mówiąc inaczej, czy wegetarianizm posiada jakąś specyficzną metafizykę, która legitymizuje „dietetyczne" zwyczaje i nadaje im szerszy i głębszy „kosmiczny" sens? Z książki wynika, że tak. Co więcej, okazuje się, że ten światopogląd bliski jest światopoglądowi religijnemu i może być uznany za swoistą osobliwość współczesnej religijności.
[Z recenzji prof. dr. hab. Włodzimierza Pawluczuka]

Autorka postawiła przed sobą bardzo ważny cel: odnalezienie składowych światopoglądu religijnego (czy też odpowiadającego religijnemu) w obrębie wegetarianizmu. Podstawowym problemem uchwycenia współczesnych form religijności jest skonstruowanie odpowiedniego aparatu metodologicznego i wypróbowanie go w praktyce. Oba te zadania zostały przez autorkę rozwiązane w sposób świadczący o dokładnym przemyśleniu tematu, a nawet można mówić o prawdziwej elegancji wywodu części teoretycznej. Na uwagę zasługuje przedstawienie tła współczesnego stanu religijności jako rozproszonego i mozaikowego układu odniesień, syntetyzowanego w postaci niepowiązanych wzajemnie elementów światopoglądowych.
[Z recenzji dr. hab. Andrzeja Szyjewskiego]

Reviews

No customer reviews for the moment.

Write a review

Agnieszka Dyczewska ŚWIATOPOGLĄD NA TALERZU: WEGETARIANIZM JAKO PRZEJAW WSPÓŁCZESNEJ RELIGIJNOŚCI

Agnieszka Dyczewska ŚWIATOPOGLĄD NA TALERZU: WEGETARIANIZM JAKO PRZEJAW WSPÓŁCZESNEJ RELIGIJNOŚCI

Follow us on Facebook