Religion & Religious Studies

Maciej Czeremski STRUKTURA MITÓW View larger

Maciej Czeremski STRUKTURA MITÓW

NOM

New product

49,35 zł tax incl.

Data sheet

Autor Maciej Czeremski
Tytuł Struktura mitów
Wydawnictwo Zakład Wydawniczy NOMOS
Rok wydania 2009
Wersja językowa polska
Liczba stron 390
Format A-5
Oprawa miękka
ISBN/ISSN/ISMN 978-83-60490-81-5

More info

Maciej Czeremski, doktor, pracownik Instytutu Religioznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zajmuje się systemami wierzeniowymi społeczności tradycyjnych, szczególnie problematyką myślenia mitologicznego i związanych z nim procesów semiotycznych. Autor licznych artykułów poświęconych teorii mitu i społecznym konsekwencjom funkcjonowania w paradygmacie mitologicznym.

Struktura mitów należy pod wieloma względami do wyjątkowych. Imponuje nie tylko rozmiarami, olbrzymim i wartościowym zapleczem bibliograficznym, w tym w dużym zakresie obcojęzycznym, licznymi tabelami i bogatymi reprezentacjami modelowymi przedstawianych kwestii, precyzyjną konstrukcją obszernego materiału badawczego, ale też mistrzowskim opanowaniem metodologii i teorii, które wykorzystuje do szczegółowych analiz i interpretacji konkretnych kulturowych przykładów światopoglądu mitologicznego.
[z recenzji prof. Anny Grzegorczyk]

Dokonawszy rewolucyjnego, choć wielokrotnie anonsowanego przez mitoznawców przewrotu w semiotyce badań nad mitem, autor następnie sprawnie rekonstruuje podstawowe terminy strukturalnej analizy mitów by przedstawić je w nowym świetle tezy o wszechobecności metonimii. Dodatkowo praca, mimo że oparta na terminach i teoriach niesłychanie skomplikowanych, jest napisana językiem zrozumiałym, dalekim od hermetycznego żargonu i wyposażona w liczne schematy ilustrujące tok rozumowania. Mamy do czynienia z dziełem ważnym, stanowiącym istotny wkład do współczesnym badań nad mitem w skali światowej.
[z recenzji prof. Andrzeja Szyjewskiego]

Reviews

No customer reviews for the moment.

Write a review

Maciej Czeremski STRUKTURA MITÓW

Maciej Czeremski STRUKTURA MITÓW

Follow us on Facebook