Religion & Religious Studies

Rodney Stark, William Sims Bainbridge TEORIA RELIGII View larger

Rodney Stark, William Sims Bainbridge TEORIA RELIGII

NOM

New product

Warning: Last items in stock!

55,00 zł tax incl.

Data sheet

Autor Rodney Stark, William Sims Bainbridge
Tytuł Teoria religii
Tłumaczenie Tomasz Kunz
Wydawnictwo Zakład Wydawniczy NOMOS
Seria Socjologia religii
Rok wydania 2007
Miejsce wydania Kraków
Wersja językowa polska
Liczba stron 456
Format A-5
Oprawa twarda
ISBN/ISSN/ISMN 978-83-60490-32-7

More info

Teorię religii R. Starka I W. S. Bainbridge'a można uznać za pionierską w ramach wyłaniającego się nowego paradygmatu w socjologii religii, określanego mianem rynkowego lub ekonomicznego, gdyż swoje inspiracje czerpie również z ekonomii. (...) Jego przedstawiciele, których grono jest obecnie znacznie szersze niż w momencie powstawania teorii Starka i Bainbridge'a, uważają, że prawa ekonomii mają również zastosowanie do życia religijnego, które tworzy swoisty rynek dóbr duchowych. Podobnie jak w życiu gospodarczym, funkcjonują tam rozmaite przedsiębiorstwa, niekiedy w warunkach wolnej konkurencji, niekiedy zaś w warunkach monopolu i państwowej regulacji rynku religijnego. (...) Ilustruje to anegdota opowiedziana przez Rodneya Starka (1993) amerykańskim badaczom odwiedzającym Szwecję. W rozmowie z pastorem, który uskarżał się na słabą frekwencję na niedzielnych nabożeństwach pomimo znacznej liczby pracowników parafii działających na rzecz jej ludności, zapytał on, czy ten liczny personel bierze także udział w nabożeństwach. - Ależ w niedzielę oni mają dzień wolny od pracy - odparł oburzony pastor.
[Tadeusz Doktór]

Rodney Stark - amerykański profesor socjologii i religioznawstwa w Baylor University. Autor wielu (27) bardzo popularnych na gruncie socjologii religii książek oraz niezliczonej liczby artykułów. Współautor (z Ch. Y. Glockiem) wielowymiarowej koncepcji religijności opublikowanej w American Piety: the Nature of Religious Commitment (1970), kontynuator myślicieli zajmujących się powstaniem i rozwojem chrześcijaństwa w The Rise of Christianny (1996), ale też - być może przede wszystkim - twórca jednej z najgoręcej dyskutowanych w ostatnich dekadach teorii religii, zwanej ekonomiczną. Znany na całym świecie, tłumaczony na 15 języków, w tym na chiński, koreański i turecki.

William Sims Bainbridge – absolwent Uniwersytetu w Harvardzie, gdzie doktoryzował się w 1975 roku, obecnie pracownik National Science Foundation. Autor o szerokich zainteresowaniach, opublikował wiele artykułów i książek, w tym m.in. Social Research Methods. A Komputer Assisted Introduction (1992), The Sociology of Religious Movements (1997).

Reviews

No customer reviews for the moment.

Write a review

Rodney Stark, William Sims Bainbridge TEORIA RELIGII

Rodney Stark, William Sims Bainbridge TEORIA RELIGII

Follow us on Facebook