Pwm

Grzegorz Frankowski SZKOŁA NA KONTRABAS - MAXI. CZĘŚĆ 3 View larger

Grzegorz Frankowski SZKOŁA NA KONTRABAS - MAXI. CZĘŚĆ 3

PWM11606

New product

30,00 zł

Data sheet

Author Grzegorz Frankowski
Title Szkoła na kontrabas - maxi. Część 3
Publisher Polskie Wydawnictwo Muzyczne
Published 2018
Place of publication Kraków
No. of edition 1
Language version Polish
Number of pages 164
Size N-4
Cover paperback
ISBN/ISSN/ISMN 979-0-2740-1119-2
EAN/UPC 9790274011192
Obsada kontrabas

More info

Trzecia część podręcznika Szkoła na kontrabas – Maxi zawiera uzupełnienie oraz podsumowanie zagadnień technicznych i wykonawczych zawartych w dwóch poprzednich częściach – Mini i Midi. W całości Szkoły na kontrabasopracowany został kompletny zestaw pozycji obejmujący całą skalę instrumentu. Pozycja kciukowa, dotychczas pomijana w nauczaniu podstawowym, opisana jest tutaj szeroko i na różne sposoby. Zastosowany został podział na trzy stopnie, wyznaczone przez oparcie kciuka na kolejnych flażoletach naturalnych. Wyodrębnienie trzech stopni pozycji kciukowej, choć czysto teoretyczne, może ułatwić uczniowi orientację na gryfie w wysokich rejestrach. Pozycja kciukowa może być wprowadzona na dowolnym etapie edukacji ucznia równolegle do innych pozycji. Ćwiczenia w niższych pozycjach powinny być wtedy transponowane o oktawę i wykonywane z zastosowaniem palcowania w pozycji kciukowej.

Pracę dopełniają: kompletny zakres flażoletów naturalnych stosowanych w praktyce wykonawczej, zasady dobrego ćwiczenia niezbędne na każdym etapie edukacji oraz nowe wzory ćwiczenia gam i pasaży. Te ostatnie, mało popularne wśród uczniów, zostały przedstawione w kreatywny sposób i uzupełnione ćwiczeniami kształtującymi świadomość dźwiękową, stając się wstępem do nauki improwizacji. Kontynuację tego zagadnienia uczeń znajdzie już w fachowej literaturze tematu.

 

Podsumowaniem Szkoły na kontrabas – Maxi jest zestaw gam w obrębie dwóch oktaw, obejmujący całą skalę instrumentu oraz progresja pasaży oparta na kolejnych stopniach koła kwintowego. To ostatnie ćwiczenie rozwija wyobraźnię harmoniczną ucznia, zmuszając do budowania kolejnych akordów nowej tonacji od tego samego dźwięku oraz doskonale dopełnia materiał całego podręcznika w zakresie poznania kompletnej topografii gryfu we wszystkich jego rejestrach.

Reviews

Write a review

Grzegorz Frankowski SZKOŁA NA KONTRABAS - MAXI. CZĘŚĆ 3

Grzegorz Frankowski SZKOŁA NA KONTRABAS - MAXI. CZĘŚĆ 3

Accessories

Follow us on Facebook