Psychology & Sociology

Paweł Prüfer WYOBRAŹNIA, TERAPIA, SPOŁECZEŃSTWO. ANALIZA SOCJOLOGICZNO-ETYCZNA View larger

Paweł Prüfer WYOBRAŹNIA, TERAPIA, SPOŁECZEŃSTWO. ANALIZA SOCJOLOGICZNO-ETYCZNA

NOM

New product

Warning: Last items in stock!

37,00 zł

Data sheet

Author Paweł Prüfer
Title Wyobraźnia, terapia, społeczeństwo
Subtitle Analiza socjologiczno-etyczna
Publisher Nomos
Published 2013
Place of publication Kraków
Language version Polish
Number of pages 210
Size A-5
Cover paperback
ISBN/ISSN/ISMN 978-83-7688-129-4

More info

Trudno zaprzeczyć, że społeczeństwo jest słabe moralnie, można by nawet stwierdzić, że chore aksjologicznie. Tak więc uzasadnione wydaje się także stosowanie w naukowym dyskursie i w odniesieniu do społeczeństwa myślenia w kategoriach działań terapeutycznych. Gdzie szukać pomysłów i sił do takich działań, aby pomóc nie tylko społecznikom i ludziom zaangażowanym w jego naprawę, ale także każdej jednostce, by poczuła się odpowiedzialna i niezbędna jednocześnie w tym procesie naprawczym? Jakich narzędzi do tego użyć? Są to pytania, z którymi autor próbuje się mierzyć, i co najważniejsze, czyni to skutecznie.

Z recenzji prof. dra hab. Janusza Mariańskiego

Autor podniósł na wyższy poziom refleksję na temat możliwości twórczego dialogu między socjologią a nauką społeczną Kościoła. Powołaniem socjologa jest tu zatem nie tylko orzekanie o tym jak jest, ale też jak powinno być. […] Wyobraźnia socjologiczna, zdaniem autora, powinna zmierzać do korekty życia społecznego. Dzieje nie są jakimś nieuchronnym fatum. Autor powołuje się na liczne przykłady roli wybitnych jednostek w dziejach, nawet w sytuacji kiedy wydawałoby się, że są one skazane na niepowodzenie.

Z recenzji prof. dra hab. Włodzimierza Pawluczuka

Publikację […] można rekomendować jako użyteczną lekturę nie tylko specjalistom z obszaru nauk społecznych (socjologii, familiologii, pracy socjalnej, pedagogiki społecznej, pedagogiki pastoralnej, katolickiej nauki społecznej), ale także filozofom, teologom, etykom oraz wszystkim zainteresowanym interdyscyplinarnym spojrzeniem na człowieka „poznającego samego siebie” i otaczający go mikro i makrokosmos społeczny.

Z recenzji dra hab. Romana Sieronia


O autorze
Paweł Prüfer – doktor habilitowany nauk humanistycznych w zakresie socjologii (UKSW); prowadzi badania w zakresie nauk społecznych, ze szczególnym uwzględnieniem katolickiej nauki społecznej, klasycznych i współczesnych teorii socjologicznych, etyki społecznej, moralności życia społecznego, socjologii wychowania i młodzieży; jest autorem oraz redaktorem książek i artykułów naukowych z zakresu socjologii, katolickiej nauki społecznej oraz teologii pastoralnej.

Reviews

Write a review

Paweł Prüfer WYOBRAŹNIA, TERAPIA, SPOŁECZEŃSTWO. ANALIZA SOCJOLOGICZNO-ETYCZNA

Paweł Prüfer WYOBRAŹNIA, TERAPIA, SPOŁECZEŃSTWO. ANALIZA SOCJOLOGICZNO-ETYCZNA

Follow us on Facebook