Psychology & Sociology

Joanna Kamińska NOWE WSPANIAŁE ŚWIATY. WSPÓŁCZESNE PROJEKTY DOSKONAŁEGO SPOŁECZEŃSTWA View larger

Joanna Kamińska NOWE WSPANIAŁE ŚWIATY. WSPÓŁCZESNE PROJEKTY DOSKONAŁEGO SPOŁECZEŃSTWA

NOM

New product

36,00 zł

Data sheet

Author Joanna Kamińska
Title Nowe wspaniałe światy
Subtitle Współczesne projekty doskonałego społeczeństwa
Publisher Nomos
Published 2012
Place of publication Kraków
Language version Polish
Number of pages 170
Size A-5
Cover paperback
ISBN/ISSN/ISMN 978-83-7688-084-6
EAN/UPC 9788376880846

More info

Centralnym problemem analizowanym w całej pracy jest geneza, struktura i funkcje utopii powstałych w europejskim kręgu cywilizacyjnym. Ciekawość poznawczą autorki budzą zarówno utopie niespełnione, owe szczególnego rodzaju fikcje heurystyczne, oraz te tworzące sie hic et nunc jako próba opisu i wyjaśnienia współczesnej fazy procesu dziejowego. […] Oczekuje, że w następnych książkach autorka zainteresuje sie nie tylko utopiami jako czynnikami organizującymi działania ludzkie, lecz także nieprzewidzianymi (w tym również traumatycznymi) skutkami tych działań. Bardzo jej tego życzę!
Z recenzji prof. dra hab. Hieronima Kubiaka

Książka jest oryginalną analizą kilku najbardziej popularnych współczesnych wizji funkcjonowania przyszłych społeczeństw. Autorka analizuje powstałe w ostatnim dwudziestoleciu projekty, przedstawiane zwykle jako optymalne lub pozbawione istotnych wad. Są to, po pierwsze, stworzona przez Francisa Fukuyamę koncepcja końca historii, po drugie wizja artykułująca postulaty środowisk alterglobalistycznych, wyrażona w głośnej pracy Świat po kapitalizmie Davida Kortena, oraz po trzecie koncepcja społeczeństwa informacyjnego, ukazana miedzy innymi w dokumencie Unii Europejskiej określanym jako Raport Bangemanna. Analiza tych trzech koncepcji wspierana jest odwołaniami do wielu innych przejawów podobnego myślenia o przyszłych formach funkcjonowania społeczeństwa, a ponadto szeroko wykorzystuje klasyczne i współczesne opracowania poświęcone zjawisku utopii.
Z recenzji prof. dra hab. Grzegorza Zabłockiego


O autorze
Joanna Kamińska, magister filologii polskiej i socjologii, doktorantka w Instytucie Socjologii UMK w Toruniu. Laureatka nagrody I stopnia im. Floriana Znanieckiego, przyznawanej przez Polskie Towarzystwo Socjologiczne. W swoich zainteresowaniach naukowych koncentruje się na socjologii czasu, problematyce orientacji temporalnych oraz różnych formach myślenia o przyszłości – od utopii, przez prognozy naukowe, po literaturę science fi¬ction. Prywatnie miłośniczka żeglarstwa i brytyjskiej kultury popularnej.

Reviews

Write a review

Joanna Kamińska NOWE WSPANIAŁE ŚWIATY. WSPÓŁCZESNE PROJEKTY DOSKONAŁEGO SPOŁECZEŃSTWA

Joanna Kamińska NOWE WSPANIAŁE ŚWIATY. WSPÓŁCZESNE PROJEKTY DOSKONAŁEGO SPOŁECZEŃSTWA

Follow us on Facebook