Psychology & Sociology

Steven Beller ANTYSEMITYZM. BARDZO KRÓTKIE WPROWADZENIE View larger

Steven Beller ANTYSEMITYZM. BARDZO KRÓTKIE WPROWADZENIE

NOM76881423

New product

29,00 zł

Data sheet

Author Steven Beller
Title Antysemityzm
Subtitle Bardzo krótkie wprowadzenie
Publisher Nomos
Publishing series Bardzo krótkie wprowadzenia
Published 2014
Place of publication Kraków
Language version Polish
Number of pages 192
Size 19,5 x 12,2 cm
Cover paperback
ISBN/ISSN/ISMN 978-83-7688-142-3

More info

Antysemityzm był natarczywie i złowrogo obecny w ostatnim tysiącleciu. Stanowił centralny problem zachodniej cywilizacji, który ostatecznie doprowadził do mrocznego apogeum w postaci Holocaustu. To Bardzo krótkie wprowadzenie rozwikłuje historię tego zjawiska, koncentrując się na ideach i warunkach, które spowodowały odrodzenie antysemityzmu w XIX wieku: poczynając od jego korzeni w starożytnym konflikcie religijnym aż do napięć modernizacji, powstania nacjonalizmów, romantyzmu i „naukowych” ideologii rasowych. Jest to treściwy przegląd złożonych kwestii, uwzględniający aktualne dyskusje z negacjonistami Holocaustu, „antysyjonizmem” oraz nowymi formami antysemityzmu powstającymi w dzisiejszym świecie.


"W tym wyjątkowo przejrzystym opracowaniu Steven Beller lokuje współczesny antysemityzm w kontekście historii Europy i europejskich Żydów. Antysemityzm tu przedstawiony nie jest zbiorem oderwanych idei, lecz reakcją na konkretne historyczne okoliczności. Ta przekonująca i niepokojąca zarazem próba ponownej oceny antysemityzmu jest polecana wszystkim studentom i naukowcom zajmującym się historią Europy i europejskich Żydów".
David Sorkin
profesor historii i studiów żydowskich na uniwersytecie Wisconsin–Madison

"Książka jest świetnie napisanym, syntetycznym zarysem zagadnienia antysemityzmu rozumianego jako ruch polityczny i polityczna ideologia. […] Będzie też wyśmienitą syntezą i dobrym wprowadzeniem do zagadnienia dla każdego polskiego czytelnika, zwłaszcza jeśli będzie on chciał spojrzeć na antysemityzm szerzej niż tylko ze specyficznej polskiej perspektywy tego zjawiska".
Marek Kucia
profesor socjologii na Uniwersytecie Jagiellońskim badacz Holocaustu


O autorze

STEVEN BELLER napisał wiele opracowań o historii Żydów i Europy Centralnej. Jest autorem m.in.: Vienna and the Jews, 1867–1938: A Cultural History (Cambridge University Press, 1989), Theodor Herzl (Halban, 1991), Francis Joseph (Longman, 1996), redaktorem i autorem wstępu do antologii Rethinking Vienna 1900 (Berghahn, 2001). Ostatnio wydał A Concise History of Austria (Cambridge University Press, 2007) oraz Democracy: All That Matters (Hodder Education, 2013). Był stypendystą naukowym w Cambridge (Peterhouse) oraz członkiem Instytutu Badań Zaawansowanych na uniwersytecie w Princeton. Obecnie jest niezależnym naukowcem mieszkającym w Waszyngtonie.

Reviews

Write a review

Steven Beller ANTYSEMITYZM. BARDZO KRÓTKIE WPROWADZENIE

Steven Beller ANTYSEMITYZM. BARDZO KRÓTKIE WPROWADZENIE

Follow us on Facebook