Politics & Economics

Rafał Łętocha (red.) RELIGIA POLITYKA NARÓD. STUDIA NAD WSPÓŁCZESNĄ MYŚLĄ POLITYCZNĄ View larger

Rafał Łętocha (red.) RELIGIA POLITYKA NARÓD. STUDIA NAD WSPÓŁCZESNĄ MYŚLĄ POLITYCZNĄ

NOM76880259

New product

Warning: Last items in stock!

61,00 zł tax incl.

Data sheet

Title Religia - Polityka - Naród
Subtitle Studia nad współczesną myślą polityczną
Editor Rafał Łętocha
Publisher Zakład Wydawniczy NOMOS
Published 2010
Place of publication Kraków
Language version Polish
Number of pages 438
Size B-5
Cover hardcover
ISBN/ISSN/ISMN 978-83-7688-025-9
EAN/UPC 9788376880259

More info

Problematyka podejmująca różne aspekty historycznego i współczesnego nacjonalizmu – w tym przede wszystkim relacji polityka, naród, religia – to wciąż mało znany obszar w badaniach historyczno-politologicznych. Dlatego z poznawczego punktu widzenia badania nad tymi wątkami mają niewątpliwie pozytywny walor, wnoszący do naszej historycznej wiedzy wiele dotychczas nieznanych szerzej lub pomijanych koncepcji politycznych, działalności organizacji i postaci politycznych, w większości pozostających na marginesie życia politycznego w RP czy opozycyjnych w okresie PRL. Dzięki tym zainteresowaniom dowiadujmy się coraz więcej o niektórych „zapomnianych” postaciach i ich koncepcjach politycznych czy też o działalności oraz myśli programowej często marginalnych, a nawet lokalnych ugrupowań bądź środowisk politycznych.

Omawiana praca jest obszernym zamierzeniem edytorskim. Zawiera dwadzieścia pięć artykułów o rożnej objętości. Artykuły zgrupowane są w trzech merytorycznie wyodrębnionych częściach: (1) Religia, polityka, idee polityczne, (2) Oblicza nacjonalizmu, (3) Sprawy narodowościowe.
[Dr hab. Jerzy Kornaś]

Publikacja ta jest niewątpliwie ważną i bardzo interesującą pozycją. Jest to zbiór tekstów kilkunastu autorów przedstawiających własny warsztat badawczy i przemyślenia teoretyczne połączone anonsowaną w tytule publikacji problematyką. Zagadnieniem, które łączy całość książki, jest problem myśli nacjonalistycznej, i szerzej myśli prawicowej: jej genezy, charakteru, różnych odmian i różnych przypadków. Rzecz oczywista, większość tekstów dotyczy polskiej myśli narodowej czy też nacjonalistycznej i wiążącej się z tym najczęściej orientacji prawicowej. Niektóre teksty mają niebanalną wartość historyczną, referują szczegółowo mało znane epizody historyczne, sylwetki biograficzne, programy ideologiczne.
[Prof. dr hab. Włodzimierz Pawluczuk]


ISBN: 978-83-7688-025-9

Reviews

Write a review

Rafał Łętocha (red.) RELIGIA POLITYKA NARÓD. STUDIA NAD WSPÓŁCZESNĄ MYŚLĄ POLITYCZNĄ

Rafał Łętocha (red.) RELIGIA POLITYKA NARÓD. STUDIA NAD WSPÓŁCZESNĄ MYŚLĄ POLITYCZNĄ

Follow us on Facebook