Philosophy, Religion & Religious Studies

Małgorzata Zawiła RELIGIA I ŚMIERĆ View larger

Małgorzata Zawiła RELIGIA I ŚMIERĆ

NOM60490631

New product

30,45 zł tax incl.

Data sheet

Title Religia i śmierć
Subtitle Trajektoria umierania i jej religijne elementy na przykładzie środowisk hospicyjnych w Polsce
Author Małgorzata Zawiła
Publisher Zakład Wydawniczy NOMOS
Place of publication Kraków
Published 2008
Size A-5
Cover paperback
Number of pages 200
Language version Polish
ISBN/ISSN/ISMN 978-83-60490-63-1
EAN/UPC 9788360490631

More info

Małgorzata Zawiła - doktor religioznawstwa, adiunkt w Instytucie Religioznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Autorka artykułów, haseł encyklopedycznych oraz recenzji w polskich i zagranicznych publikacjach o tematyce religioznawczej i tanatologicznej. Jej zainteresowania skupiają się wokół tematyki socjologii i psychologii śmierci i umierania, innych dziedzin tanatologii oraz socjologii religii.

"Teoretyczną stronę rozprawy należy uznać za wzorcową i ocenić na bardzo wysokim poziomie. M. Zawiła posłużyła się we własnym projekcie badawczym ankietą wywiadu pogłębionego. Ten sposób kontaktu z respondentami okazał się zasadny, trafny i owocny dla badań, gdyż ułatwił „dotarcie” do wnętrza specyficznych respondentów i zachęcił ich do szczerych wypowiedzi na ten tak trudny i osobiście ich dotykający temat. Wyniki tych badań należy opublikować ze względów poznawczych, ponieważ dają one świeże i ciekawe spojrzenie na postawy ludzi umierających w hospicjach, na zjawisko śmierci, jak i na rolę religii w kształtowaniu właściwych postaw ludzi wobec umierania i śmierci".
[Z recenzji prof. dr. hab. Józefa Baniaka]

"Autorka opiera się na wypracowanym w literaturze tanatologicznej pojęciu „trajektorii" umierania Glasera i Straussa, co oznacza, że w osobach doświadczających śmierci autorka poszukuje zmian postaw i oczekiwań. Ważną w jej metodologii rolę odgrywa wprowadzona przez Ariésa oś śmierć oswojona - śmierć odwrócona, pozwala jej to uchwycić specyfikę podejścia do śmierci, obecnego w kulturze zachodniej. Jak trafnie zauważa, jego podstawą jest izolacja zjawiska śmierci poprzez przekazanie umierających wyspecjalizowanym instytucjom państwowym i usunięcie ich kondycji ze świadomości społecznej. Trzeba przyznać, że autorce udaje się z zarysu biologicznych, antropologicznych i psychologicznych podejść wyodrębnić szerokie pole badawcze".
[Z recenzji dr. hab. Andrzeja Szyjewskiego]

Write a review
Małgorzata Zawiła RELIGIA I ŚMIERĆ

Małgorzata Zawiła RELIGIA I ŚMIERĆ


Download

Accessories

Follow us on Facebook