Philosophy, Religion & Religious Studies

Agata Świerzowska GURU - MIĘDZY TRADYCJĄ A WSPÓŁCZESNOŚCIĄ View larger

Agata Świerzowska GURU - MIĘDZY TRADYCJĄ A WSPÓŁCZESNOŚCIĄ

New product

41,00 zł

Data sheet

Author Agata Świerzowska
Title Guru - między tradycją a współczesnością
Publisher Nomos
Published 2013
Place of publication Kraków
Language version Polish
Number of pages 302
Size A-5
ISBN/ISSN/ISMN 978-83-7688-162-1

More info

Jest to unikalne, nie tylko w polskiej literaturze przedmiotu, studium postaci, czy wręcz instytucji guru. Choć z pojęciem guru i jego rolą w kulturze indyjskiej zetknęli się właściwie wszyscy zainteresowani tą tradycją, to mało kto mógłby tak naprawdę określić kim jest guru. [...]. Podjęcie tej tematyki, choć tak trudne i złożone, jest niezwykle istotne, gdyż postacie różnego rodzaju guru, czy to autentycznych nauczycieli duchowych, czy też – niestety – różnego rodzaju oszustów, pojawiają się w ostatnich latach coraz częściej.

Nawet najbardziej wnikliwa analiza nie gwarantuje, że będzie można poprawnie ocenić nauki poszczególnych nauczycieli i uniknąć potencjalnych rozczarowań. Ale na pewno warto w sposób rzetelny opisywać te zjawiska. A tak to z pewnością czyni Agata Świerzowska. Stara się analizować przedstawiane przez siebie zagadnienia z różnych punktów widzenia i uwzględniając różne stanowiska. Jest to rzetelne podejście interdyscyplinarne.

Z recenzji prof. dr hab. Marty Kudelskiej

Książka stanowi ciekawe, rzetelne i inspirujące studium dotyczące postaci guru, postaci kluczowej dla zrozumienia natury religijno-filozoficznych koncepcji indyjskich.


W literaturze światowej, jak i polskiej, dzieła poświęcone guru nie są liczne, a ich autorzy z reguły zajmują się wybranymi aspektami tego zagadnienia. Tym samym książka Agaty Świerzowskiej wypełnia tę lukę w bardzo konstruktywny sposób. Zainteresuje ona niewątpliwie osoby zajmujące się indologią, kulturoznawstwem, religioznawstwem, socjologią i psychologią, a także tych wszystkich, dla których przemiany w zakresie religii i światopoglądów stanowią intrygujące zagadnienie.

Z recenzji prof. dra hab. Łukasza Trzcińskiego


O autorze

Agata Świerzowska, doktor religioznawstwa, pracuje w Katedrze Porównawczych Studiów Cywilizacji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zajmuje się antropologią kultury, teorią religii, tradycją jogi indyjskiej oraz różnymi formami współczesnej duchowości. Autorka m.in. książki Joga – droga do transcendencji (2009).

Reviews

Write a review

Agata Świerzowska GURU - MIĘDZY TRADYCJĄ A WSPÓŁCZESNOŚCIĄ

Agata Świerzowska GURU - MIĘDZY TRADYCJĄ A WSPÓŁCZESNOŚCIĄ

Follow us on Facebook