Philosophy, Religion & Religious Studies

Agnieszka Zduniak FRANZA-XAVERA KAUFMANNA KONCEPCJA SOCJOLOGII RELIGII View larger

Agnieszka Zduniak FRANZA-XAVERA KAUFMANNA KONCEPCJA SOCJOLOGII RELIGII

NOM60490155

New product

33,60 zł tax incl.

Data sheet

Title Franza-Xavera Kaufmanna koncepcja socjologii religii
Author Agnieszka Zduniak
Publisher Zakład Wydawniczy NOMOS
Place of publication Kraków
Published 2006
Size A-5
Cover paperback
Number of pages 320
Language version Polish
ISBN/ISSN/ISMN 83-60490-15-5
EAN/UPC 9788360490150

More info

Agnieszka Zduniak - ur. 26 maja 1973 r. w Szczytnie, jest wykładowcą Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Ukończyła filologię germańską na Uniwersytecie Gdańskim oraz studia doktoranckie w Instytucie Socjologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Współpracuje z czasopismem „Keryks. Międzynarodowy Przegląd Katechetyczno-Pedagogicznoreligijny".

Autorka zebrała ogromny materiał ze wszystkich książek i artykułów F.-X. Kaufmanna dotyczących socjologii religii i dziedzin pokrewnych. Rekonstrukcja tych poglądów nie była rzeczą łatwą, ale została dokonana w sposób perfekcyjny, nie budzący wątpliwości. Z opiniowanej pracy można poznać nie tylko samą koncepcję socjologii religii Kaufmanna, ale przecie wszystkim jej sposób uprawiania, nacechowany „życzliwą neutralnością" wobec religii i Kościoła (chrześcijaństwa) oraz otwartością na inne dyscypliny naukowe zajmujące się tą samą problematyką. Kaufmann jest nie tylko wybitnym specjalistą w zakresie polityki społecznej i socjologii rodziny, ale przede wszystkim socjologii religii. Jego diagnozy dotyczące sytuacji Kościoła we współczesnym świecie cieszą się uznaniem współczesnej eklezjologii, weszły one do kanonu nauczania wielu uniwersytetów.
[fragment recenzji prof. dra hab. Janusza Mariańskiego]

Książka zaprojektowana jest jako monografia obejmująca analizy koncepcji F.-X. Kaufmanna z dziedziny socjologii religii i etyki społecznej, ujmowane w szerszym kontekście teorii socjologicznych z zakresu socjologii religii zarówno klasycznych (np. Durkheim, Weber, Troeltsch, Simmel), jak i autorów współczesnych (Berger, Luckmann, Luhmann, Mariański, Piwowarski).
[fragment recenzji prof. dra hab. Wojciecha Świątkiewicza]

Write a review
Agnieszka Zduniak FRANZA-XAVERA KAUFMANNA KONCEPCJA SOCJOLOGII RELIGII

Agnieszka Zduniak FRANZA-XAVERA KAUFMANNA KONCEPCJA SOCJOLOGII RELIGII


Follow us on Facebook