Philosophy, Religion & Religious Studies

Pippa Norris, Ronald Inglehart SACRUM I PROFANUM: RELIGIA I POLITYKA NA ŚWIECIE View larger

Pippa Norris, Ronald Inglehart SACRUM I PROFANUM: RELIGIA I POLITYKA NA ŚWIECIE

NOM6049018x

New product

Warning: Last items in stock!

52,00 zł

Data sheet

Author Pippa Norris, Ronald Inglehart
Title Sacrum i profanum
Subtitle Religia i polityka na świecie
Publisher Zakład Wydawniczy NOMOS
Publishing series Socjologia religii
Published 2006
Language version Polish
Number of pages 398
Size A-5
Cover paperback
ISBN/ISSN/ISMN 83-60490-18-X

More info

Autorzy książki są wybitnymi specjalistami w dziedzinie badań ilościowych nad procesami zmian społecznych i kulturowych. Praca stanowi swoistą syntezę ich dorobku ze szczególnym uwzględnieniem problematyki przemian religijnych w kontekście przemian kulturowych, społecznych i ekonomicznych. Autorzy biorą pod uwagę różnego rodzaju dane z wielu krajów; po raz pierwszy obok krajów zdominowanych przez chrześcijaństwo pojawia się pytanie o islam. Pokazują związki pomiędzy orientacją religijną, polityczną, zachowaniami wyborczymi i demograficznymi. Książka ta jest wzorcowym przykładem analiz, jakie można prowadzić na dużym materiale porównawczym, przy jednoczesnym mocnym wsparciu ze strony teorii religii.

Począwszy od połowy XX wieku, toczy się spór o sekularyzację - zarówno co do nośności tej teorii, jak i istoty przemian społecznych na polu religii. Książką tą autorzy zabierają głos w dyskusji na skalę nie mającą precedensu. Teza sekularyzacji oraz teza bezpieczeństwa społecznego są weryfikowane empirycznie na materiale obejmującym prawie 80 krajów. Okazuje się, że mylą się ci wszyscy, którzy twierdzą, że jest to teoria nieaktualna.
Sacrum i profanum jest podstawową lekturą dla każdego, kogo interesuje religioznawstwo porównawcze, socjologia, opinia publiczna, zachowania polityczne, rozwój polityczny, psychologia społeczna, stosunki międzynarodowe i przemiany kulturowe.

Reviews

Write a review

Pippa Norris, Ronald Inglehart SACRUM I PROFANUM: RELIGIA I POLITYKA NA ŚWIECIE

Pippa Norris, Ronald Inglehart SACRUM I PROFANUM: RELIGIA I POLITYKA NA ŚWIECIE

Follow us on Facebook