Philosophy, Religion & Religious Studies

Paweł Czapla FENOMEN DOŚWIADCZENIA MISTYCZNEGO. ANALIZA FILOZOFICZNO - PSYCHOLOGICZNA View larger

Paweł Czapla FENOMEN DOŚWIADCZENIA MISTYCZNEGO. ANALIZA FILOZOFICZNO - PSYCHOLOGICZNA

NOM

New product

38,00 zł

Data sheet

Author Paweł Czapla
Title Fenomen doświadczenia mistycznego
Subtitle Analiza filozoficzno-psychologiczna
Editor Marcin K. Zwierżdżyński
Publisher Zakład Wydawniczy NOMOS
Published 2011
Place of publication Kraków
Language version Polish
Number of pages 222
Size A-5
Cover paperback
ISBN/ISSN/ISMN 978-83-7688-039-6
EAN/UPC 9788376880396

More info

Zafascynowanie człowieka doświadczeniami mistycznymi ma swoje źródło w samym sercu jego wewnętrznej konstytucji. Otóż, jako istota rozumna, poszukująca, obdarzona zdolnością refleksji, człowiek nieustannie pozostaje we władzy tego, co ukryte, tajemne - czyli właśnie mistyczne. Będąc w stanie ciągłego "uwiedzenia", próbuje na wszelkie sposoby przybliżyć się do tego "porządku zakrytego". Na przestrzeni stuleci jego usiłowania przyjmowały różne formy. Szlak poszukiwań wiódł do ascezy oraz monastycznego trybu życia poświęconego modlitwie i służbie Bogu w wiekach średnich przez psychodeliczną wolność eksperymentowania ze środkami halucynogennymi, trwającą aż po lata 60. aż do XX wieku. W najnowszej histrorii rozwoju myśli ludzkiej echa odwiecznej fascynacji tym, co ukryte pobrzmiewają we wnioskach płynących z fizyki kwantowej oraz teorii względności. Historia percepcji doświadczenia mistycznego przypomina momentami opowieść z kart wielkiej antycznej epopei - jej główny bohater zmuszony jest do stawienia czoła rozlicznym przeciwością losu oraz nie zawsze przyjaznym interwencją sił naprzywodzonych.
[Fragment Wprowadzenia]

Jako istota rozumna, poszukująca, obdarzona zdolnością refleksji, człowiek nieustannie pozostaje we władzy tego, co ukryte, tajemne – czyli właśnie mistyczne. Będąc w stanie ciągłego „uwiedzenia”, próbuje na wszelakie sposoby przybliżyć się do tego „zakrytego porządku”. Na przestrzeni stuleci jego usiłowania przyjmowały różne formy. Szlak poszukiwań wiódł od ascezy oraz monastycznego trybu życia poświęconego modlitwie i służbie Bogu w wiekach średnich, przez psychodeliczną wolność eksperymentowania ze środkami halucynogennymi, trwającą aż po lata 60. XX wieku. W najnowszej historii rozwoju myśli ludzkiej echa odwiecznej fascynacji tym, co ukryte pobrzmiewają we wnioskach płynących z osiągnięć fizyki kwantowej oraz teorii względności. Historia percepcji doświadczenia mistycznego przypomina momentami opowieść z kart wielkiej antycznej epopei – jej główny bohater zmuszony jest do stawienia czoła rozlicznym przeciwnościom losu oraz nie zawsze przyjaznym interwencjom sił nadprzyrodzonych.

Mistyka to wieczna zagadka, niedopowiedzenie, przemilczenie. Sztuka niełatwa i niezbyt łaskawa dla swego adepta. Jest niczym „Pani wyroczni Delfickiej, która nie mówi, nie tai, daje tylko znak”.
[Fragment książki, str. 7]


ISBN 978-83-7688-039-6

Reviews

Write a review

Paweł Czapla FENOMEN DOŚWIADCZENIA MISTYCZNEGO. ANALIZA FILOZOFICZNO - PSYCHOLOGICZNA

Paweł Czapla FENOMEN DOŚWIADCZENIA MISTYCZNEGO. ANALIZA FILOZOFICZNO - PSYCHOLOGICZNA

Follow us on Facebook