Philosophy, Religion & Religious Studies

Józef Baniak (red) W POSZUKIWANIU SENSU. O RELIGII, MORALNOŚCI I SPOŁECZEŃSTWIE View larger

Józef Baniak (red) W POSZUKIWANIU SENSU. O RELIGII, MORALNOŚCI I SPOŁECZEŃSTWIE

NOM76880280

New product

60,00 zł

Data sheet

Title W poszukiwaniu sensu
Subtitle O religii, moralności i społeczeństwie
Editor Józef Baniak
Publisher Zakład Wydawniczy NOMOS
Published 2010
Place of publication Kraków
Language version Polish
Number of pages 495
Size B-5
Cover hardcover
ISBN/ISSN/ISMN 978-83-7688-028-0
EAN/UPC 9788376880280

More info

Artykuły zebrane w pracy układają się w dość spójną całość, pokazującą uniwersalizm procesów modernizacyjno-globalizujących dokonujących się w sferze religijno-moralnej w obszarze kultury zachodniej (i krajów, które przyjęły kierunek rozwoju wyznaczany przez tę kulturę). Zarazem, dzięki empirycznym, pogłębionym studiom autorów, czytelnik może obserwować ten proces śledząc także jego zróżnicowanie, meandryczność i wielotorowość, co sprawia, że ogólne kierunki zachodzących przemian stają się nie tak już oczywiste i bezdyskusyjne.

Wielką zaletą tej książki jest jej różnorodność źródłowo-metodologiczna: mamy w niej zarówno opracowania będące przykładem zastosowania perspektywy historycznej, jak i studia o charakterze kulturowo-porównawczym, analizy ilościowe jak i opracowania o charakterze jakościowym, hermeneutyczne analizy tekstów jak i empiryczne monografie drobiazgowo „fotografujące” zjawiska religijno-moralne na przykładzie wybranych przez badaczy wyników życia społecznego.

Zróżnicowaniu i bogactwu zastosowanej przez Autorów metodologii książka zawdzięcza „poliperspektywiczność”, tj. możliwość śledzenia zjawisk religijno-moralnych z różnych perspektyw i punktów widzenia – jako makroprocesu zachodzącego (dość linearnie) w perspektywie historyczno- globalnej, i szeregu mikroprocesów, niuansujących i dywersyfikujących ten proces.
[Z recenzji dr hab. Wojciecha Pawlika]

ISBN: 978-83-7688-028-0

Reviews

Write a review

Józef Baniak (red) W POSZUKIWANIU SENSU. O RELIGII, MORALNOŚCI I SPOŁECZEŃSTWIE

Józef Baniak (red) W POSZUKIWANIU SENSU. O RELIGII, MORALNOŚCI I SPOŁECZEŃSTWIE

Follow us on Facebook