Linguistics & Translatology

Agata Bareja-Starzyńska, Marek Mejor KLASYCZNY JĘZYK TYBETAŃSKI View larger

Agata Bareja-Starzyńska, Marek Mejor KLASYCZNY JĘZYK TYBETAŃSKI

DIA

New product

Warning: Last items in stock!

29,50 zł

Data sheet

Author Agata Bareja-Starzyńska, Marek Mejor
Title Klasyczny język tybetański
Publisher Wydawnictwo Akademickie DIALOG
Publishing series Języki Azji i Afryki
Published 2011
Place of publication Warszawa
No. of edition 2 poprawione i rozszerzone
Language version Polish
Number of pages 166
Size A-5
Cover paperback
ISBN/ISSN/ISMN 978-83-61203-80-3
EAN/UPC 9788361203803

More info

Język tybetański zaliczany jest do rodziny języków chińsko-tybetańskich, a wraz z birmańskim tworzy grupę języków tybeto-birmańskich. Ze względu na swą długą historię, zasięg i kulturotwórczą rolę język tybetański jest, obok chińskiego, najważniejszym językiem Azji Wschodniej i Środkowej. Historia języka tybetańskiego sięga połowy VII wieku i wiąże się z wprowadzeniem religii buddyjskiej do Tybetu. Wraz z upiśmiennieniem podjęto w następnych stuleciach wielkie zadanie przetłumaczenia - głównie z sanskrytu - ogromnego zbioru pism buddyjskich. Tę znormalizowaną wówczas dla potrzeb przekładu postać języka tybetańskiego określa się często mianem „tybetańskiego klasycznego".

Marek Mejor, profesor na Wydziale Orientalistycznym Uniwersytetu Warszawskiego i w Katedrze Orientalistyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, prowadzi wykłady i seminaria z historii buddyzmu, literatury buddyjskiej i historii filozofii indyjskiej. Autor książki "Sanskryt" w serii „Języki Azji i Afyki”.

Agata Bareja-Starzyńska, adiunkt na Wydziale Orientalistycznym Uniwersytetu Warszawskiego i wykładowca w Katedrze Orientalistyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Mongolistka i tybetolog, prowadzi zajęcia m.in. z gramatyki klasycznego j. tybetańskiego, literatury, kultury i historii Tybetu. Bada historię upowszechnienia buddyzmu tybetańskiego w Mongolii, jego dziedzictwo kulturowe na przestrzeni dziejów i współczesną sytuację oraz kontakty tybetańsko-mongolskie


ISBN 978-83-61203-80-3
EAN 9788361203803

Reviews

Write a review

Agata Bareja-Starzyńska, Marek Mejor KLASYCZNY JĘZYK TYBETAŃSKI

Agata Bareja-Starzyńska, Marek Mejor KLASYCZNY JĘZYK TYBETAŃSKI

Follow us on Facebook