History & Archaeology

Philippe Foro WŁOCHY FASZYSTOWSKIE View larger

Philippe Foro WŁOCHY FASZYSTOWSKIE

AVA

New product

39,00 zł tax incl.

Data sheet

Title Włochy faszystowskie
Author Philippe Foro
Publisher Avalon
Published 2008
Size 23,5 cm x 15,5 cm
Cover paperback
Number of pages 321
Language version Polish
ISBN/ISSN/ISMN 978-83-60448-56-4

More info

Wskutek gwałtownych przemian spowodowanych przez pierwszą wojnę światową, młoda wioska demokracja liberalna nie mogła znaleźć wyjścia z pasma kryzysów, co stworzyło warunki, w których doszedł do władzy powstały zaraz po wojnie ruch faszystowski. Jego przywódca, Benito Mussolini, doprowadził w 1925 r. do dyktatury. Włoski faszyzm, daleki od zwykłego ustroju autorytarnego, pragnął wprowadzić model totalitarny poprzez nową koncepcję państwa i coraz ściślejszą kontrolę społeczeństwa. Prócz celów w polityce wewnętrznej, ambicją władzy faszystowskiej było stworzenie z Włoch wielkiego mocarstwa, które odcisnęłoby swój ślad w stosunkach międzynarodowych.
Sprzymierzone w drugiej wojnie światowej z nazistowskimi Niemcami faszystowskie Włochy upadły na skutek wojny, która przekroczyła ich możliwości. Upadek reżimu w lipcu 1943 r. rozpoczął najmroczniejszy okres w dziejach Wioch od momentu zjednoczenia, ale stworzył również warunki do wprowadzenia demokracji.

Philippe Foro jest wykładowcą Uniwersytetu Toulouse-Le Mirail i profesorem w Instytucie Katolickim w Tuluzie, gdzie wykłada najnowszą historię Włoch. Opublikował również Les transitions italiennes (wyd. Harmattan, 2004) i wspólnie z Alberto Bianco, L'Italie de Mussolini a Berlusconi (Mediolan, 2005).

Write a review
Philippe Foro WŁOCHY FASZYSTOWSKIE

Philippe Foro WŁOCHY FASZYSTOWSKIE


Follow us on Facebook