History & Archaeology

Vladimir Tismăneanu STALINIZM NA KAŻDĄ OKAZJĘ. POLITYCZNA HISTORIA RUMUŃSKIEGO KOMUNIZMU View larger

Vladimir Tismăneanu STALINIZM NA KAŻDĄ OKAZJĘ. POLITYCZNA HISTORIA RUMUŃSKIEGO KOMUNIZMU

UNI

New product

Warning: Last items in stock!

43,00 zł

Data sheet

Author Vladimir Tismăneanu
Title Stalinizm na każdą okazję
Subtitle Polityczna historia rumuńskiego komunizmu
Publisher Universitas
Published 2010
Language version Polish
Number of pages 404
Size B-5
Cover miękka foliowana ze skrzydełkami
ISBN/ISSN/ISMN 978-83-242-1329-0
EAN/UPC 9788324213290

More info

Komunizm był zasadniczym doświadczeniem XX w.; doświadczeniem tyleż koszmarnym, co istotnym. Komunizm naznaczył nas wszystkich i wszystkich okaleczył. Wciąż nie dysponujemy całościową historią komunistycznej partii polskiej. Nie napisano też - mimo wielu cennych publikacji - rzetelnej historii rządów komunistycznych w naszym kraju. Vladimir Tismǎneanu, znakomity historyk i analityk rumuńsko-amerykański, napisał historię komunizmu w Rumunii, którą czyta się jednym tchem. Przecież ta historia to rumuński wariant naszych wspólnych losów, rzec by można - to Polska w krzywym zwierciadle Drakuli. Są to więc losy odmienne. W Rumunii zwyciężyła orientacja narodowego, antysowieckiego stalinizmu.
Czytając tę książkę, zastanawiałem się, czy Ceausescu to był rumuński wariant Mieczysława Moczara. Ceausescu wygrał walkę o władzę i skończył przed plutonem egzekucyjnym; Moczar przegrał walkę o władzę i umarł we własnym łóżku. Historia komunizmu - świata prowokacji, czystek, procesów stalinowskich - była ironiczna i paradoksalna. Tismǎneanu opisał ją w sposób fascynujący. Ta książka, pełna kompetencji i dystansu, zasługuje na pilną lekturę.
Pisze Vladimir Tismǎneanu: "Moim celem było zrozumienie, dlaczego niektórzy ludzie w latach 20. (i późniejszych) podjęli walkę o sprawę komunizmu, w co wierzyli i w jaki sposób wyrażali swoje pasje oraz nadzieje. Jedno jest pewne: wstąpienie do partii komunistycznej w okresie międzywojennym stanowiło przejaw egzystencjalnej desperacji, zaś ówcześni działacze mogli liczyć jedynie na poniżenia i represje ze strony władz".
W konkluzji autor pisze: "Moja książka stanowi kronikę tragedii: od płonnych nadziei na lepsze jutro po nieuchronny i krwawy finał". To wyznanie osobiste wskazuje na rodzaj pasji poznawczej autora. Nieporównana lektura...

Reviews

Write a review

Vladimir Tismăneanu STALINIZM NA KAŻDĄ OKAZJĘ. POLITYCZNA HISTORIA RUMUŃSKIEGO KOMUNIZMU

Vladimir Tismăneanu STALINIZM NA KAŻDĄ OKAZJĘ. POLITYCZNA HISTORIA RUMUŃSKIEGO KOMUNIZMU

Follow us on Facebook