Ethnology, Anthropology & Civilization

Agata Bachórz ROSJA W TEKŚCIE I W DOŚWIADCZENIU. ANALIZA WSPÓŁCZESNYCH POLSKICH RELACJI Z PODRÓŻY View larger

Agata Bachórz ROSJA W TEKŚCIE I W DOŚWIADCZENIU. ANALIZA WSPÓŁCZESNYCH POLSKICH RELACJI Z PODRÓŻY

NOM

New product

49,00 zł

Data sheet

Author Agata Bachórz
Title Rosja w tekście i w doświadczeniu
Subtitle Analiza współczesnych polskich relacji z podróży
Publisher Nomos
Published 2013
Place of publication Kraków
Language version Polish
Number of pages 342
Size B-5
Cover paperback
ISBN/ISSN/ISMN 978-83-7688-154-6

More info

Publikację charakteryzuje bogactwo podjętych wątków teoretycznych świadczących o imponującej erudycji autorki. Z założenia jest to Studium socjologiczne, w rzeczywistości jednak w wielu miejscach wykracza ono daleko poza ramy warsztatu stricte socjologicznego ku analizom o charakterze raczej antropologicznym czy fenomenologicznym. Jest to bardzo interesujące studium „kontaktu międzycywilizacyjnego” (Zachód–Wschód), ukazanego przez pryzmat doznań i doświadczeń Polaków odwiedzających Rosję. Osobiście nie znam lepszego dzieła poświęconego tej problematyce.
Z recenzji prof. dra hab. Włodzimierza Pawluczuka

Zgodnie z deklaracją autorki, celem książki jest rekonstrukcja polskiego dyskursu podróżniczego na temat Rosji. Autorka słusznie podkreśla, że podróżowanie można postrzegać nie tylko jako stosunkowo błahą i krótkotrwałą czynność rekreacyjną, lecz także jako „działanie, które jest zakorzenione w ważnych dyskursach kultury, a jednocześnie uczestniczy w ich nieustającym tworzeniu”. To zdanie z pierwszej strony chciałbym wyeksponować, bo w lapidarnej formie oddaje ono nie tylko najważniejszy przekaz książki, ale i bardzo trafnie pokazuje humanistyczny sens podróżowania.
Z recenzji prof. dra hab. Krzysztofa Podemskiego


O autorze
AGATA BACHÓRZ, adiunkt w Zakładzie Antropologii Społecznej w Instytucie Filozofii, Socjologii i Dziennikarstwa Uniwersytetu Gdańskiego. Autorka kilkunastu artykułów socjologicznych i współredaktorka trzech książek z zakresu socjologii i antropologii. Jej zainteresowania naukowe obejmują m.in. socjologię podróży, relacji międzykulturowych (szczególnie polsko-rosyjskich) oraz antropologię codzienności.

Reviews

Write a review

Agata Bachórz ROSJA W TEKŚCIE I W DOŚWIADCZENIU. ANALIZA WSPÓŁCZESNYCH POLSKICH RELACJI Z PODRÓŻY

Agata Bachórz ROSJA W TEKŚCIE I W DOŚWIADCZENIU. ANALIZA WSPÓŁCZESNYCH POLSKICH RELACJI Z PODRÓŻY

Follow us on Facebook