Ethnology, Anthropology & Civilization

Maciej Witkowski POLITYKA I ANTROPOLOGIA. PRAKTYKA INTEGROWANIA BERGITKA ROMA W KARPACKICH WIOSKACH W POLSCE View larger

Maciej Witkowski POLITYKA I ANTROPOLOGIA. PRAKTYKA INTEGROWANIA BERGITKA ROMA W KARPACKICH WIOSKACH W POLSCE

NOM76883403

New product

Warning: Last items in stock!

48,00 zł

Data sheet

Author Maciej Witkowski
Title Polityka i antropologia
Subtitle Praktyka integrowania Bergitka Roma w karpackich wioskach w Polsce
Publisher Nomos
Published 2016
Place of publication Kraków
Language version Polish
Number of pages 251
Size B-5
Cover hardcover
ISBN/ISSN/ISMN 978-83-7688-340-3

More info

Autor uchronił się od naiwności kryjącej się za postawami, prowadzącymi do niewrażliwości na kwestie zaangażowania badacza w badaną rzeczywistość. Bardzo starannie ujawnił zawiłości relacji i sytuacji badawczej, charakteryzującej w szczególnym stopniu studia nad „romskim problemem”. Podjął zadanie trudne i dla naukowca, zwłaszcza młodego, niebezpieczne – wziął na warsztat wielopoziomowe zjawisko porozumiewania się i (raczej) nieporozumiewania się Romów i nie-Romów we współczesnej rzeczywistości społecznej i politycznej. Z wielką odwagą teoretyka i badacza terenowego podnosi kwestie trudne, budzące niepokój. O nich mówi się często unikając wejścia w sedno sprawy, pomijając wiele niewygodnych wątków. Często mówi się o nich ogólnikami, frazesami, politycznie poprawnymi formułami i pustymi hasłami, w gruncie rzeczy patrząc w okno, a nie problemowi w oczy.
Z recenzji prof. dr hab. Ewy Nowickiej

Autor pokazuje dobry warsztat antropologiczny i dużą wrażliwość na problemy pojawiające się w terenie. Zapoznaje czytelnika nie tylko z przyjętym przez siebie poglądem na to, jaki jest status badań antropologicznych, ale także na relację między badaczem a badanymi, na dylematy etyczne pojawiające się w tej specyficznej interakcji. Można powiedzieć, że mamy do czynienia z zaproszeniem do antropologii refleksyjnej, zaangażowanej. Na kartach książki przeplatają się refleksje Autora nad własną praktyką antropologiczną, nad jego usytuowaniem względem rozmówców z pogłębionymi opisami kontekstu, który je wywołuje. Tym samym nie są to jedynie próby „teoretyzowania”, tylko dobrze ugruntowane w terenie przemyślenia.
Z recenzji dr hab. Katarzyny Warmińskiej


O autorze
Maciej Witkowski jest antropologiem i psychologiem kulturowym, członkiem European Association of Social Anthropologists. Pracuje jako adiunkt w Katedrze Socjologii Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej. Od kilkunastu lat zajmuje się problematyką integrowania Romów w Polsce i innych krajach oraz metodologią badań kulturowych w różnych obszarach nauk społecznych. Brał udział w licznych antropologicznych badaniach terenowych poświęconych problematyce funkcjonowania mniejszości etnicznych w Europie Wschodniej. Jest autorem książki Menedżer czy antropolog? Jak powstaje dyskurs w międzykulturowym marketingu i zarządzaniu (2007).

Reviews

Write a review

Maciej Witkowski POLITYKA I ANTROPOLOGIA. PRAKTYKA INTEGROWANIA BERGITKA ROMA W KARPACKICH WIOSKACH W POLSCE

Maciej Witkowski POLITYKA I ANTROPOLOGIA. PRAKTYKA INTEGROWANIA BERGITKA ROMA W KARPACKICH WIOSKACH W POLSCE

Follow us on Facebook