Ethnology, Anthropology & Civilization

Reduced price!

-10%

Andrzej Szyjewski MITOLOGIA AUSTRALIJSKA JAKO NOŚNIK TOŻSAMOŚCI View larger

Andrzej Szyjewski MITOLOGIA AUSTRALIJSKA JAKO NOŚNIK TOŻSAMOŚCI

NOM76881874

New product

46,80 zł

52,00 zł

Data sheet

Author Andrzej Szyjewski
Title Mitologia australijska jako nośnik tożsamości
Publisher Zakład Wydawniczy NOMOS
Published 2014
Place of publication Kraków
Language version Polish
Number of pages 364
Size B-5
Cover paperback
ISBN/ISSN/ISMN 978-83-7688-187-4
EAN/UPC 9788376881874
Dostawa Paczkomaty
Shipping time about 3 days from receiving the payment

More info

Andrzej Szyjewski nie zawodzi i tym razem. Jego najnowsza książka poświęcona mitologii i tożsamości rdzennych mieszkańców Australii zachwyca subtelną narracją, znakomitym językiem (a to wcale nie tak częste wśród naukowców) i głębią analizy. Autor ma ogromne doświadczenie pisarskie i jeszcze większą wiedzę dotyczącą historii religii świata, co odczuwa czytelnik na każdej stronie dzieła. Andrzej Szyjewski swobodnie się porusza w światowej literaturze przedmiotu, śledzi spory, rozbieżności interpretacyjne, rozbieżne sposoby wyjaśniania rozmaitych aspektów aborygeńskiej religii.

Z recenzji prof. dr hab. Ewy Nowickiej


W recenzowanej pracy Szyjewski, należący do grona najwybitniejszych żyjących dziś etnologów religii, wytrwale poszukuje nośników aborygeńskiej tożsamości w warstwie mitologicznej. Na szczególną uwagę zasługują wątki związane z czasem snu, rdzennym krajobrazem pełnym mistycznych znaczeń i Tęczowym Wężem, swoistym „architektem” krajobrazu aborygeńskiej Australii. Czas snu jest czymś bliskim naszemu pojęciu „zaświatów” czy też „nadprzyrodzonego”, pełen mitycznych znaczeń krajobrazu i totemicznych zwierzęcych istot, które stanowią całość, będącą rdzeniem tożsamości Aborygena, jego mistyczną istotnością.

Z recenzji prof. dra hab. Włodzimierza Pawluczuka


Andrzej Szyjewski ur. 15 IV 1963 roku w Częstochowie, krakowski religioznawca i antropolog religii, zatrudniony w Instytucie Religioznawstwa UJ. Najbardziej ogólną część jego dorobku naukowego stanowi refleksja nad metodologią religioznawstwa w kontekście antropologii religii jako jego subdyscypliny i nad miejscem antropologii we współczesnych badaniach religioznawczych. Jego zasadnicze zainteresowania naukowe koncentrują się wokół religii społeczności tradycyjnych, zwłaszcza fenomenu szamanizmu oraz problematyki przemian systemu religijnego. Szczególnie istotna jest dla niego refleksja nad mitem i symbolem religijnym i jego obecnością w kulturze. Główne publikacje: Symbolika Kruka; między mitem a rzeczywistością (1991), Religie Australii (1998), Etnologia religii, (2001), Od Valinoru do Mordoru; świat mitu a religia w dziele Tolkiena (2004). W dorobku przekłady prac S.Groffa, B.Myerhoff, J.Novik, V. Turnera i książki popularno-naukowe.

Reviews

Write a review

Andrzej Szyjewski MITOLOGIA AUSTRALIJSKA JAKO NOŚNIK TOŻSAMOŚCI

Andrzej Szyjewski MITOLOGIA AUSTRALIJSKA JAKO NOŚNIK TOŻSAMOŚCI

Accessories

Follow us on Facebook