Ethnology, Anthropology & Civilization

New SZAMANI I LAMOWIE W SERCU SAJANÓW Veronika Balueva View larger

SZAMANI I LAMOWIE W SERCU SAJANÓW Veronika Belyaeva

PTL87266189

New product

30,00 zł

Data sheet

Author Veronika Belyaeva
Title Szamani i lamowie w sercu Sajanów
Subtitle Współczesny system wierzeniowy Buriatów Doliny Tunkijskiej
Publisher Polskie Towarzystwo Ludoznawcze
Published 2009
Place of publication Wrocław-Poznań
Language version Polish
Number of pages 296
Size B-5
Cover paperback
ISBN/ISSN/ISMN 978-83-87266-18-9
EAN/UPC 9788387266189
Shipping time about 3 days from receiving the payment

More info

Podstawowym celem mojej pracy jest ukazanie złożoności współczesnego systemu wierzeniowego Buriatów Doliny Tunkijskiej jako złożonego systemu, który po okresie burzliwej transformacji z początku lat 90. XX wieku „wyszedł z podziemia” i obecnie jest podzielany przez większość Buriatów Tunkijskich. Aby dokładnie wyjaśnić obecną sytuację,, nie będę oddzielnie analizować wszystkich religii i światopoglądów, które wpłynęły na kształt współczesnego systemu wierzeniowego Tunkijczyków, a tylko oceniać, w jakim stopniu każdy z nich mógł oddziaływać na obecnie występującą całość. (...) Światopogląd religijny współczesnych Buriatów składa się z kilku warstw, z których każda jest ważna i wywarła znaczny wpływ na ich wierzenia.

 

Najstarszą warstwą jest szamanizm, który do XVII wieku był podstawową religią wszystkich plemion burłackich, następną warstwą jest buddyzm tybetański, który przez kilka stuleci dawał możliwość zdobycia wykształcenia przez Buriatów i był także łącznikiem z pozostałym światem mongolsko-języcznym. Z przyjściem Rosjan na ziemie buriackie pojawiła się kolejna religia światowa, która wpłynęła na obraz obecnych wierzeń Buriatów — prawosławie. Po przewrocie październikowym 1917 roku Buriatom została narzucona nowa ideologia, która miała zastąpić wszelkie religie w ZSRR - komunizm, który jak na razie był ostatnią warstwą ich współczesnego światopoglądu.

 

Spis treści:

Wstęp

 

1. Miejsca i Obiekty Sakralne

- Szamanizm

- Buddyzm

- Prawosławie i Komunizm - światopoglądy przyniesione przez Rosjan

 

2. Przewodnicy Duchowi

- szamani i dziadkowie gór

- lamowie i mnisi

- popi, wróżki i czarownicy

 

3. Przekonania i zachowania religijne i ich funkcje

- kult sakralnych gospodarzy miejsca

- światopogląd i praktyki związane z duszą, śmiercią i bytem pozagrobowym

 

Zakończenie

Bibliografia

Słowniczek podstawowych terminów

Spis fotografii

 

Veronika Belyaeva - doktor etnologii. Pracę doktorską obroniła w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej UAM w Poznaniu w 2007 roku. Obecnie jest adiunktem w Katedrze Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Szczecińskiego. Swoje zainteresowania skupia przede wszystkim na tradycyjnych systemach religijnych ludów mongolskich (szamanizm i buddyzm tybetański), historii tych systemów i ich procesach adaptacyjnych do współczesnej sytuacji polityczno-ekonomicznej Rosji. Głównym obszarem jej licznych badań terenowych są dwie republiki Federacji Rosyjskiej - Buriacja oraz Kałmucja.

Reviews

Write a review

SZAMANI I LAMOWIE W SERCU SAJANÓW Veronika Belyaeva

SZAMANI I LAMOWIE W SERCU SAJANÓW Veronika Belyaeva

Follow us on Facebook