Culture, Art & Heritage

Katarzyna Górska, Ewa Łepkowska NA ZACHÓD OD WSCHODU: LITERACKIE I POPKULTUROWE OBRAZY NRD, PRL I RFN View larger

Katarzyna Górska, Ewa Łepkowska NA ZACHÓD OD WSCHODU: LITERACKIE I POPKULTUROWE OBRAZY NRD, PRL I RFN

NOM

New product

31,00 zł

Data sheet

Author Katarzyna Górska, Ewa Łepkowska
Title Na Zachód od Wschodu
Subtitle Literackie i popkulturowe obrazy NRD, PRL i RFN
Publisher Zakład Wydawniczy NOMOS
Published 2009
Place of publication Kraków
Language version Polish
Number of pages 176
Size A-5
Cover paperback
ISBN/ISSN/ISMN 978-83-60490-79-2
EAN/UPC 9788360490792

More info

Katarzyna Górska - absolwentka Wy- działu Polonistyki Uniwersytetu Warszaw- skiego ze specjalizacją kulturoznawczą. Studiowała literaturę niemiecką oraz amerykanistykę na uniwersytecie w Konstancji (Niemcy). Interesuje się historią cywilizacji europejskiej, kulturą niderlandzką, polityką, socjologią, fotografią i muzyką rockową. Obecnie pracuje w Ambasadzie Belgii.

Ewa Łepkowska - kulturoznawca, specjalistka ds. reklamy i PR, absolwentka warszawskiej Szkoły Głównej Handlowej i Uniwersytetu Warszawskiego, doktorantka w Katedrze Studiów Interkulturowych Europy Środkowo-Wschodniej UW. Obecnie zajmuje się recepcją nauki Dietricha Bonhoeffera wśród polskich opozycjonistów czasów PRL i chrześcijańskimi wątkami kontaktów opozycji PRL z opozycją NRD

Prezentowany tom jest próbą analizy postaw społecznych w Polsce i w Niemczech po zmianach politycznych po roku 1989. Ewa Łepkowska porównuje obraz społeczeństwa polskiego i niemieckiego w literaturze pokolenia autorów urodzonych po roku 1960. Katarzyna Górska zwraca uwagę na kwestię „szoku cywilizacyjnego" związanego ze zmianą ustrojową w Polsce i dawnych Niemczech Wschodnich. Obie prace tworzą interesujący obraz przeobrażeń dawnej wschodnioeuropejskiej mentalności.
[Z recenzji prof. Piotra Mitznera]

Obie prace podejmują tematy ważne, obie też są nowatorskie, ponadto napisane przez młode autorki. Opracowanie Ewy Lepkowskiej przynosi pierwszą w polskiej literaturze naukowej charakterystykę niemieckiego pokolenia Golfa. Z kolei Katarzyna Górska poddaje oglądowi zjawisko nostalgii za czasami komunizmu, któremu to zjawisku poświęcono dotąd w Polsce prace w zasadzie wyłącznie publicystyczne, a nie naukowe.
[Z recenzji prof. Rocha Sulimy].

Reviews

Write a review

Katarzyna Górska, Ewa Łepkowska NA ZACHÓD OD WSCHODU: LITERACKIE I POPKULTUROWE OBRAZY NRD, PRL I RFN

Katarzyna Górska, Ewa Łepkowska NA ZACHÓD OD WSCHODU: LITERACKIE I POPKULTUROWE OBRAZY NRD, PRL I RFN

Follow us on Facebook