Books for Children & Youth

Artur Oppman BAZYLISZEK [słuchowisko] View larger

Artur Oppman BAZYLISZEK [słuchowisko]

GCD-258

New product

15,00 zł

Data sheet

Author Artur Oppman
Title Bazyliszek
Publisher Gamma
Publishing series Słuchowisko
Published 2009
Place of publication Kraków
Language version Polish
Size Audio
Cover Jewel Case + kartonowa okładka
EAN/UPC 5907779672580
Nośnik 1 CD

More info

opowiada: Leszek Piskorz


z encyklopedii:
Bazyliszek (gr. basiliskos, łac. regulus), czasem nazywany królem węży – mityczne stworzenie, pojawiające się w legendach, podaniach i bajkach wielu narodowości (także w Polsce).
Bazyliszek, rodzący się z jaj, które składają siedmioletnie koguty, a następnie wysiadywany 9 lat przez ropuchy lub węże, może żyć wiele wieków. Wg innych legend bazyliszek jest stworzeniem, które rodzi się raz na 100 lat z jaja złożonego przez koguta. Jest smokiem. Wyglądem przypomina olbrzymiego węża, kojarzony jest także z jaszczurką. Może osiągnąć do piętnastu metrów długości. Żywi się wszelkiego rodzaju ssakami, ptakami, a także większością gadów. Jest śmiertelnym wrogiem pająków.
Do obrony służą mu kły oraz wręcz toksyczny oddech, przede wszystkim jednak znany jest ze swojego spojrzenia – kto spojrzy mu w oczy natychmiast umiera. Fakt ten w legendach był powszechnie wykorzystywany: bohater podstępem zmuszał bazyliszka, aby ten spojrzał w lustro lub w inny przedmiot, w którym może ujrzeć swoje odbicie, aby uśmiercić gada. Naturalnym czynnikiem, który może doprowadzić do śmierci bazyliszka jest pianie koguta. Zabić mogła go również łasica swoim zapachem.

Reviews

Write a review

Artur Oppman BAZYLISZEK [słuchowisko]

Artur Oppman BAZYLISZEK [słuchowisko]

Accessories

Follow us on Facebook