Architecture & Sculpture

Agnieszka Muc ARCHITEKTURA MONASTYCZNA NA TERENIE EGIPTU View larger

Agnieszka Muc ARCHITEKTURA MONASTYCZNA NA TERENIE EGIPTU

NOM

New product

36,90 zł

Data sheet

Author Agnieszka Muc
Title Architektura monastyczna na terenie Egiptu
Publisher Zakład Wydawniczy NOMOS
Published 2008
Language version Polish
Number of pages 263
Size A-5
Cover paperback
ISBN/ISSN/ISMN 978-83-60490-64-8

More info

Agnieszka Muc - w 2006 r. ukończyła studia w Instytucie Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, specjalizując się w archeologii Egiptu i Bliskiego Wschodu. Obecnie jest doktorantką Wydziału Nauk Historycznych i Społecznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Do jej zainteresowań należy głównie archeologia Egiptu - przede wszystkim chrześcijańskiego, ale także starożytnego.

Przedmiotem niniejszego opracowania są ośrodki monastyczne powstałe w Dolinie Nilu. Niezwykle istotne jest skrupulatne zestawienie egipskich ośrodków monastycznych w układzie topograficznym: Dolny Egipt, oaza Fajum, Środkowy Egipt, Wybrzeże Morza Czerwonego, Górny Egipt. Autorka uwzględniła zarówno stanowiska wzmiankowane nieraz jedynie przed laty jak też wyniki badań, uzyskane na kilkunastu czołowych stanowiskach (np. Kellia). Praca stanowi nawiązanie do ważnych prac uważanych wręcz za klasyczne.
[Z recenzji prof. Joachima Śliwy]

Monastycyzm egipski jest dziś przedmiotem żywego zainteresowania wśród historyków, badaczy dziejów religii, teologów, archeologów, historyków sztuki. Na tym tle trzeba rozpatrywać pracę Agnieszki Muc o architekturze monastycznej Egiptu. Wyrasta ona z zainteresowania zjawiskiem monastycyzmu, wykorzystuje niemały dorobek archeologów, tak w postaci raportów wykopaliskowych jak i opracowań przedmiotu. Autorka starała się w swej prezentacji stanowisk uwzględnić nie tylko dane o charakterze archeologicznym, odwoływała się też do przekazów literackich.
[Z recenzji prof. Ewy Wipszyckiej-Bravo]

Reviews

Write a review

Agnieszka Muc ARCHITEKTURA MONASTYCZNA NA TERENIE EGIPTU

Agnieszka Muc ARCHITEKTURA MONASTYCZNA NA TERENIE EGIPTU

Follow us on Facebook