Albums

KRESY W FOTOGRAFII HENRYKA PODDĘBSKIEGO. THE EASTERN BORDERLANDS IN THE PHOTOGRAPHS BY HENRYK PODDĘBSKI View larger

KRESY W FOTOGRAFII HENRYKA PODDĘBSKIEGO. THE EASTERN BORDERLANDS IN THE PHOTOGRAPHS BY HENRYK PODDĘBSKI

AD93087907

New product

115,00 zł

Data sheet

Title Kresy w fotografii Henryka Poddębskiego
Subtitle The Eastern Borderlands in the Photographs by Henryk Poddębski
Editor Leszek Dulik, Waldemar Golec
Publisher AD REM
Published 2010
Place of publication Lublin
Language version Polish-English
Number of pages 284
Size 250x350 mm
Cover twarda z obwolutą
ISBN/ISSN/ISMN 978-83-930879-0-7
EAN/UPC 9788393087907

More info

"Kresy w fotografii Henryka Poddębskiego" to wyjątkowy album opisujący i obrazujący wspólną historię Polaków, Litwinów, Białorusinów i Ukraińców, której symbolem są Kresy.

Niniejsza publikacja to wędrówka po wschodnich ziemiach II Rzeczpospolitej, która rozpoczyna się na Wileńszczyźnie, prowadzi przez Polesie, Wołyń, Ziemię Lwowską, Huculszczyznę, a kończy się na Podolu w Okopach Świętej Trójcy.
Zawarte w albumie zdjęcia, pochodzące z lat 1920 - 1939, mają unikatowy charakter i w większości nie były dotąd publikowane. Są one wyrazem najwyższych osiągnięć fotografii krajobrazowej.
Henryk Poddębski posiadał niezwykły talent wydobywania uroku i charakteru miejsc, które fotografował. Szczególnym kunsztem odznaczają się panoramy miast. Przedstawione są piękne widoki Wilna czy Lwowa, ale i małych miasteczek, takich jak Krzemieniec, Brzeżany albo Halicz, pozostające na trwałe w pamięci.

Henryk Poddębski nie miał żadnych uprzedzeń narodowościowych, religijnych czy społecznych. Fascynowało go bogactwo kultury i obyczajów, niepowtarzalny charakter życia jednostek i całych zbiorowości. Szczególnie cenił prostych ludzi. Widoczne jest to na zdjęciach przedstawiających Poleszuków i Hucułów. Szacunek dla ich bogatych obyczajów, ciężkiej pracy, zmagania się z surową przyrodą dostrzec można na każdej fotografii.

Henryk Poddębski był wyjątkowym fotografikiem. Zgromadził ogromne archiwum, które ukazuje dawną Polskę. Niestety po wojnie jego spuścizna została zapomniana. Publikacja przywraca pamięć o tym wyjątkowym artyście.

Niniejszy album powinien zainteresować wszystkich tych, którzy dawne Kresy pamiętają, Kresowiaków, ale w równym stopniu współczesnych czytelników: Polaków, Litwinów, Białorusinów i Ukraińców, obywateli Europy Wschodniej, którym obce są nacjonalizmy, którzy potrafią zrozumieć przeszłość i dostrzec piękno ziemi, na której żyją. Album pokazuje świat, który zniszczony przez kataklizmy historii ocalał na zdjęciach Henryka Poddębskiego. Jego niezwykłe fotografie przybliżają przeszłość, przybliżają Kresy, ukazują minione piękno miejsc, ludzi, przyrody.

Album został podzielony na sześć części. Każda z nich opatrzona jest mapką krainy oraz krótkim wstępem zawierającym podstawowe informacje historyczne, geograficzne, gospodarcze lub etniczne. Zdjęcia opatrzone są gruntownymi podpisami zawierającymi informacje m. in. z zakresu historii i historii sztuki.
Autorami wstępów są profesorowie Jan Lewandowski, Mieczysław Wieliczko i Tadeusz Radzik z Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz pani Małgorzata Florczak a Instytutu Sztuki PAN w Warszawie. Pani Małgorzata Florczak razem z panem Grzegorzem Rąkowskim, autorem przewodników po Kresach, przygotowali podpisy pod zdjęciami.


ISBN 978-83-930879-0-7
EAN 9788393087907

Reviews

Write a review

KRESY W FOTOGRAFII HENRYKA PODDĘBSKIEGO. THE EASTERN BORDERLANDS IN THE PHOTOGRAPHS BY HENRYK PODDĘBSKI

KRESY W FOTOGRAFII HENRYKA PODDĘBSKIEGO. THE EASTERN BORDERLANDS IN THE PHOTOGRAPHS BY HENRYK PODDĘBSKI

Follow us on Facebook