Geography & Tourism

INDIE PÓŁNOCNE. NEPAL I GOA. ORIENTALNA MOZAIKA View larger

INDIE PÓŁNOCNE. NEPAL I GOA. ORIENTALNA MOZAIKA

BZD

New product

99,90 zł tax incl.

Data sheet

Title Indie północne. Nepal i Goa
Subtitle Orientalna mozaika
Editor Praca zbiorowa
Publisher Bezdroża
Published 2009
Publishing series Przewodniki
Size 124 x 175 mm
Cover miękka foliowana ze skrzydełkami
Number of pages 976
Language version Polish
ISBN/ISSN/ISMN 978-83-7661-002-3

More info

Indie północne – mozaika kultur, religii, języków, tradycji... Kraj hinduistycznych i sikhijskich świątyń, buddyjskich gomp, cieszących oko pałaców, potężnych fortów, rezydencji maharadżów, haveli i bajkowych ogrodów. To także tropikalne plaże, żyzna dolina Gangesu i zaśnieżone Himalaje. Raj dla podróżników i włóczykijów, miłośników przyrody, pasjonatów egzotycznych kultur, fotografów i poszukiwaczy przygód, którym niestraszny tygrys bengalski. Kto raz doświadczy bogactwa Orientu, ten już zawsze będzie chciał doń wracać.

W przewodniku Indie północne. Nepal i Goa. Orientalna mozaika Czytelnik odnajdzie wyczerpujące opisy wartych zobaczenia miast, zabytków i regionów dwóch państw, jak również propozycje tras zwiedzania, przeznaczone dla osób o różnych zainteresowaniach i możliwościach. Szczegółowe i aktualne informacje praktyczne pozwolą poczuć się pewnie w nieznanym kraju, a liczne mapki i plany ułatwią dotarcie nawet do najgłębiej ukrytych orientalnych skarbów.

Zobacz:fragment przewodnika w formacie pdf

O autorach
Joanna Felicja Bilska (ur. 1978 r.) – socjolożka z poczuciem humoru i poczuciem…życia. Od 2005 r. związana z branżami: turystyczną, wydawniczą i dziennikarską, w których liczą się talent, końskie zdrowie, umiłowanie podróży, umiejętność poskramiania słów i, co równie ważne, Internetu. Publikowała m.in. w „Podróżach”, „Poznaj Świecie”, „Panoramie Kultur”, „Kurierze PKP”, „Angloramie” (anglojęzyczny kwartalnik edukacyjny), wysyłając z licznych wędrówek po Polsce, Europie oraz Azji dziesiątki tekstów okraszonych barwnymi fotografiami. Autorka i współautorka przewodników turystycznych, które ukazały się nakładami wydawnictw Bezdroża (Litwa, Łotwa i Estonia. Bałtycki łańcuch), Demart (Małopolska. Polska niezwykła) i Pascal (m.in. Holandia. Przewodnik ilustrowany, Holandia, Europa z dzieckiem). Mieszka i pracuje w Warszawie, nie zapominając jednak o rodzinnym Poznaniu, magicznym Trójmieście i Małopolsce, której poświęciła dwie publikacje. Jedną z nich – Odkryj Małopolskę. Przewodnik po wybranej ofercie kulturowej – zaprezentowano na Międzynarodowych Targach Turystycznych w Berlinie (2007). Pasjonuje się tym, co ma związek ze Skandynawią oraz, dla przeciwwagi, z Azją, a nade wszystko uwielbia tamtejsze kuchnie i rękodzieło.

Emilia Kubik – łodzianka, absolwentka geografii turyzmu na Uniwersytecie Łódzkim i kulturoznawstwa (Katedra Porównawczych Studiów Cywilizacji) na Uniwersytecie Jagiellońskim; zawodowo związana z turystyką. Zamiłowanie do podróży i ciekawość świata zaprowadziły ją w 2002 roku do Indii, a spędzony tam urlop dziekański zaowocował pracą magisterską na temat współczesnego rozwoju postkolonialnych indyjskich stacji górskich (hill stations). Od czasów studenckich do Indii wracała wielokrotnie, docierając niemal na każdy kraniec subkontynentu. Do dziś uwielbia luźną, niczym nieskrępowaną tułaczkę po górskich bezdrożach tego kraju. Fascynują ją podróże na Wschód oraz bogate dziedzictwo duchowe kontynentu azjatyckiego. Miłośniczka prozy V.S. Naipaul’a i Williama Dalrymple’a, od wielu lat systematycznie praktykuje jogę, uczy się języka hindi. Mieszka wraz z mężem w Warszawie. Rafał Kubik – z urodzenia siedlczanin. Absolwent geografii na Uniwersytecie Łódzkim i kulturoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od czasów licealnych pochłonięty kulturą Wschodu, szczególnie zaś Indiami, którym poświęcił dwie prace magisterskie. Kraj ten, na różne sposoby, przemierzał wielokrotnie, oddając mu łącznie 1,5 roku swojego życia. Tłumaczy na polski książki indyjskiego filozofa Jiddu Krishnamurti, jest twórcą strony poświęconej Azji południowej. Kocha włóczęgę po bezdrożach, a jednocześnie z umiłowaniem wydeptuje miejskie ścieżki. Od wielu lat praktykuje jogę. Obecnie, z żoną Emilią, mieszka w Warszawie.

Justyna Sromek (ur. 1981) – antropolog kulturowy, z każdej swej podróży wraca do rodzinnego Bielska-Białej. Od czasu, gdy na studiach zetknęła się z etniczną mapą świata, co roku wyrusza w podróż po Azji, Afryce lub Europie. Odwiedzała już m.in. Syberię, Mongolię, Indie, Bangladesz, kontynentalną Afrykę wschodnią i Madagaskar. Prostotę i bezpośredniość, tak ujmujące u ludzi z dalekich krain, znalazła także na krańcu Europy, w Portugalii. W Nepalu gościła dwukrotnie, urzeczona Himalajami i kulturą zamieszkujących je ludów. Obowiązkowym punktem każdego z jej wyjazdów są góry. Fascynują ją kulturowe aspekty religii świata. Jest autorką książki W pogoni za jakiem – relacji z podróży do Mongolii. Pomiędzy podróżami jeździ na nartach lub próbuje sił we wspinaczce.

Przewodnik jest owocem dwóch pobytów w Nepalu. W ciągu kilku miesięcy, na dachu autobusu przejechałam Teraj, Kotlinę Katmandu i Kotlinę Pokhary, a także historyczną krainę Gurkhów. Na własnych nogach zwiedziłam pasmo Siwalik i Himalaje – zarówno wyludnione doliny ich zachodniej części, jak i uwielbiane przez turystów rejony Annapurny i Dhaulagiri, a także zamieszkany przez Szerpów i Bhutańczyków wschód, od obszaru Everestu aż po indyjską Kanczendzongę. Nieraz dawałam sobie namalować na czole symbol tika, jadałam i pijałam lokalne specjały, targując się przy tym o każdą rupię i kręciłam młynkami modlitewnymi, zwiedzając gompy i klasztory w sercu gór... Dla wielu Nepal jest krajem, do którego się wraca, bo kiedy jadąc przez dżunglę, zobaczymy wysoko na tle nieba ośnieżone szczyty, od tego obrazka uzależnimy się już na zawsze.

Write a review
INDIE PÓŁNOCNE. NEPAL I GOA. ORIENTALNA MOZAIKA

INDIE PÓŁNOCNE. NEPAL I GOA. ORIENTALNA MOZAIKA


Follow us on Facebook