Books for Children & Youth

Artur Oppman BAZYLISZEK [słuchowisko] View larger

Artur Oppman BAZYLISZEK [słuchowisko]

GCD-258

New product

15,00 zł tax incl.

Data sheet

Title Bazyliszek
Author Artur Oppman
Place of publication Kraków
Published 2009
Publishing series Słuchowisko
Size Audio
Cover Jewel Case + kartonowa okładka
Language version Polish
EAN/UPC 5907779672580
Publisher Gamma
Nośnik 1 CD

More info

opowiada: Leszek Piskorz


z encyklopedii:
Bazyliszek (gr. basiliskos, łac. regulus), czasem nazywany królem węży – mityczne stworzenie, pojawiające się w legendach, podaniach i bajkach wielu narodowości (także w Polsce).
Bazyliszek, rodzący się z jaj, które składają siedmioletnie koguty, a następnie wysiadywany 9 lat przez ropuchy lub węże, może żyć wiele wieków. Wg innych legend bazyliszek jest stworzeniem, które rodzi się raz na 100 lat z jaja złożonego przez koguta. Jest smokiem. Wyglądem przypomina olbrzymiego węża, kojarzony jest także z jaszczurką. Może osiągnąć do piętnastu metrów długości. Żywi się wszelkiego rodzaju ssakami, ptakami, a także większością gadów. Jest śmiertelnym wrogiem pająków.
Do obrony służą mu kły oraz wręcz toksyczny oddech, przede wszystkim jednak znany jest ze swojego spojrzenia – kto spojrzy mu w oczy natychmiast umiera. Fakt ten w legendach był powszechnie wykorzystywany: bohater podstępem zmuszał bazyliszka, aby ten spojrzał w lustro lub w inny przedmiot, w którym może ujrzeć swoje odbicie, aby uśmiercić gada. Naturalnym czynnikiem, który może doprowadzić do śmierci bazyliszka jest pianie koguta. Zabić mogła go również łasica swoim zapachem.

Write a review
Artur Oppman BAZYLISZEK [słuchowisko]

Artur Oppman BAZYLISZEK [słuchowisko]


Accessories

Follow us on Facebook