Biografie, wspomnienia i listy

Ostatnie wpisy

Obniżka!

-7%

Mieczysław Tomaszewski CHOPIN 2. UCHWYCIĆ NIEUCHWYTNE Zobacz większe

CHOPIN 2. UCHWYCIĆ NIEUCHWYTNE Mieczysław Tomaszewski

PWM20763

Nowy produkt

Najniższa cena z ostatnich 30 dni: 73,47 zł

Więcej szczegółów

73,47 zł brutto

79,00 zł brutto

Cechy produktu

Tytuł Chopin
Podtytuł Tom 2: Uchwycić nieuchwytne
Autor Mieczysław Tomaszewski
Wydawnictwo PWM/Narodowy Instytut Fryderyka Chopina
Miejsce wydania Kraków
Rok wydania 2016
Format B-5
Oprawa TW-twarda
Liczba stron 760
Wersja językowa polska
ISBN/ISSN/ISMN 978-83-224-5001-7
Stan nowy
Czas wysyłki 3 -5 dni od momentu dyspozycji wysyłki lub płatności

Więcej informacji

Tom zatytułowany Chopin 2. Uchwycić nieuchwytne, idzie śladem pierwszego, Chopin. Człowiek, dzieło, rezonans, dopowiadając jego treść o wątki czekające na szersze rozwinięcie. Jednak, inaczej niż tamten, nie stanowi całości jednolitej. Powstawał — w wyniku nieustającej fascynacji fenomenem i paradoksem twórczości autora nokturnów i ballad — na przestrzeni minionego półwiecza.

Zewnętrznym impulsem stawały się najczęściej kolejne sympozja, kongresy i inne spotkania dotyczące Chopina i romantycznego „wieku uniesień”, zapraszające swoim tematem czy myślą przewodnią do podjęcia wyzwania. W istocie rzeczy, zebrane tu teksty rodziły się z wewnętrznej potrzeby, z konieczności opozycji wobec wciąż jeszcze dominującego w myśleniu akademickim ortodoksyjnego poglądu na muzykę Chopina, na jej kształt, charakter i istotę, redukowane do właściwości techniczno-formalnych. Powstawały jako rekonesanse przestrzeni dotychczas nieobjętych naukową interpretacją, jako próby całości i pełni, ujmowane w perspektywie nowych humanistycznych metodologii.

Teksty, zespolone prowokującym tytułem Uchwycić nieuchwytne, stanowią zarazem świadectwo nie chwili, ale drogi. Kolejnych jej faz, kolejnych przybliżeń odbijających aktualny stan rozeznania materii przez ich autora i jej „odczytania”. Zgodnie z naturą rzeczy poszczególne tematy, aspekty i wątki jawią się jako fazy jakiegoś work in progress, niekiedy dziwiąc się sobie nawzajem; istotą interpretacji nie jest przecież osiąganie jakiejś prawdy „jedynej”, lecz do niej zbliżanie. Pewne aspekty problematyki niesionej przez twórczość i osobowość twórczą Chopina pojawiają się więc wielokrotnie, w postaci podobnej, lecz nie identycznej. Stąd też niemal refrenicznie dają o sobie znać problemy dla autora szczególnie znaczące: problem periodyzacji, prowadzący stopniowo do koncepcji twórczości punktów węzłowych, problem idiomatyki dzieła, syndromu jego właściwości konstytutywnych, problem odczytywania ekspresji utworu, stopnia i rodzaju jego podmiotowości, związków z życiem, problem jego organicznego wpisania w kulturę poprzez akty znaczącej recepcji.

Nieskończenie obfita i zróżnicowana recepcja muzyki Chopina — poprzez lapidarne wypowiedzi słowne nierzadko celnie trafiające w istotę rzeczy — stała się pomocna przy akcentowaniu książki tej myśli przewodnich. Myśl naczelna wypowiedziana została już w tytule: u c h w y c i ć choć część tego, co w tej niepowtarzalnie zniewalającej muzyce — n i e u c h w y t n e.

Mieczysław Tomaszewski

Napisz opinię
CHOPIN 2. UCHWYCIĆ NIEUCHWYTNE Mieczysław Tomaszewski

CHOPIN 2. UCHWYCIĆ NIEUCHWYTNE Mieczysław Tomaszewski


Produkty powiązane

Śledź nas na Facebooku