Użhorod (09/2016)

uzhorod_panorama

Pomysł na wrześniowy weekend: Użhorod. Ukraińskie miasto przy granicy ze Słowacją, blisko granicy węgierskiej. Historyczna stolica Zakarpacia.

Jak sobie wyobrażamy Użhorod? Jako raczej małe miasto z raczej dużą rzeką. Jest raczej na odwrót 🙂

uzhorod_uz

Do miasta najłatwiej dostać się ze Słowacji przez przejście graniczne  Vyšné Nemecké – Użhorod. Nam niestety nie było to dane, gdyż zarówno przy próbie przejazdu w tamtą jak i w tą stronę z nieznanych nam bliżej powodów granica była  w tym miejscu nieprzejezdna (prawdopodobnie blokada drogi po stronie ukraińskiej). Dzięki temu zwiedziliśmy jednak dwa inne przejścia graniczne: przy wjeździe słowacko-ukraińskie Małyj Bereznyj – Ubl’a, a w drodze powrotnej ukraińsko-węgierskie Záhony-Czop. Na tym drugim udało mi się nawet zatrzasnąć w toalecie  – na szczęście zrobiłam to po stronie ukraińskiej i współtowarzysze nie mieli problemu z wezwaniem pomocy; na Węgrzech mogłoby z tym być dużo trudniej 😉

Z Polski wyruszyliśmy w sobotni, deszczowy poranek, z niewielką nadzieją na rozpogodzenia…

slowacja_deszcz_1

slowacja_deszcz_2

… jednak z każdą godziną pogoda stawała się coraz lepsza. Tym bardziej dziwiło nas, że w słoneczne, sobotnie popołudnie mijane po drodze słowackie wsie wyglądały niemal jak wymarłe. Natomiast po stronie ukraińskiej mimo zimna i późnej pory (objazd i postój na granicy zajęły nam kilka godzin) miejscowości tętniły życiem. Do celu podróży dotarliśmy tuż przed północą.

„Słownik geograficzny Królestwa Polskiego. Tom XII” (nakł. Filipa Sulimierskiego i Władysława Walewskiego, 1880-1914) na stronie 800 podaje następujące dane o mieście: „Ungvar, słow. Użhorod, główne miasto w hr. ungwarskiem (Węgry), po obu brzegach rz. Ungh (dopł. Ondawy). Posiada kościół rz.-katol., 2 kościoły gr.-kat., kościół ewang., synagogę, st. kol. żel. węgier.-wschodniej, st. poczt. i tel., do 12000 mk. Na wzgórzu stoi obszerna rezydencya biskupa gr.-katol. Ulice krzywe, źle brukowane, brudne. Na wzgórzu wysoko położony zamek, rozległy wspaniały gmach, mieści obecnie seminaryum duchowne. Dawne fortyfikacye zamku coraz bardziej niszczeją. W okolicy rozległe winnice, lasy, młyny wodne, tartaki, zdroje mineralne. W mieście bywają ożywione jarmarki”.

Po stu latach miasto ma więcej mieszkańców i mniej młynów (o ile w ogóle jakiś ma?) oraz fundusze i chęci by nic już nie niszczało, ale jeśli chodzi o ulice, to cóż… raczej nadal krzywe, źle brukowane i trochę brudne 😉

Turystyczne punkty obowiązkowe Użhorodu to po pierwsze ok. XV-wieczny zamek, w którym obecnie mieści się Zakarpackie Muzeum Krajoznawcze…

uzhorod_zamek

dsc_0311

… z dość zapyziałą ekspozycją, wypchanymi zwierzętami, styropianowymi eksponatami…

uzhorod_makieta_zamku

… oraz kazamatami, w których obok narzędzi tortur znaleźć można figurę człowieka o znajomo wyglądającej twarzy:

uzhorod_kazamaty

Drugi punkt obowiązkowy to znajdujący się tuż obok zamku skansen drewnianej architektury zakarpackiej – bardzo ładnie urządzony i zadbany:

uzhorod_skansen_1

uzhorod_skansen_2

uzhorod_skansen_3

uzhorod_skansen_4

uzhorod_skansen_5

uzhorod_skansen_6

uzhorod_skansen_7

Trzecia na liście obowiązkowej jest synagoga wybudowana w 1904 roku w stylu mauretańsko-bizantyjskim:

uzhorod_synagoga_1

uzhorod_synagoga_2

Swą pierwotną funkcję budynek pełnił jednak dość krótko. Od czasu zakończenia II wojny światowej mieści się w nim filharmonia miejska.

Ilość i wysokość drzew rosnących wokół dawnej synagogi powodują, że niełatwo ją sfotografować, ale przed wojną prezentowała się ona wyśmienicie również z perspektywy przeciwległego brzegu Użu:

źródło: Wikimedia (https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Uzhgorod_(Ungvar),synagogue.jpg)
źródło: Wikimedia (https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Uzhgorod_(Ungvar),synagogue.jpg)

Widoczne w tle dwie wieże należą do grekokatolickiej katedry pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, która obecnie wygląda tak:

uzhorod_katedra_gr_kat

…i również jest warta obejrzenia.

A sam Użhorod zdecydowanie wart jest tego, żeby się po nim porządnie poszwendać i spacerując ulicami podglądnąć pracę latarnika…

uzhorod_latarnik

… nad rzeką spotkać Szwejka…

uzhorod_szwejk_1

… na moście, mimo niskiego stanu wody, natknąć się na rzekę miłości…

uzhorod_most_klodki

… w pasażu zerknąć na półki biblioteki miejskiej nie przekraczając jej progu…

uzhorod_biblioteka

… w cukierni pozwolić nieznajomemu na serdeczny, acz zimny uścisk dłoni…

uzhorod_klamka

… a pod kawiarnianym stołem na podanie ciepłych i okrutnie brudnych łap 😉 …

uzgorod_pies

… popijając kawę poobserwować przedsiębiorczych poszukiwaczy monet…

uzgorod_monety

… a na koniec skosztować niewiarygodnie pysznej zakarpackiej kuchni, w której bez problemu da się wyszperać coś wegetariańskiego:

uzgorod_restauracja

Z przyjemnością dopisuję Użhorod do listy miejsc nieoczywistych, wartych odwiedzenia w weekend! 🙂

uzgorod_panorama_2

uzhorod_mapauzhorod_mapa_rowerowa

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *