Skip to content
Menu
Hatteria.pl to nie tylko książki – zobaczcie co robimy po godzinach.
  • Strona główna
  • Regulamin
Hatteria.pl to nie tylko książki – zobaczcie co robimy po godzinach.

Odessa (06/2016)

Opublikowano 13 listopada 20163 czerwca 2019

odessa_ulice_2

To, że ponownie odwiedzimy Ukrainę było pewne, natomiast wyboru miasta tym razem dokonał za nas „Okean Elzy”. Chcąc połączyć przyjemne (urlop) z przyjemnym (koncertem) zerknęliśmy na trasę koncertową zespołu i zdecydowaliśmy, że nie ma sensu wybierać się drugi raz na Arenę Lviv, skoro do wyboru jest też na przykład… odeski Czernomorec! Decyzja okazała się ze wszech miar słuszna.

Odessa jest zachwycająca, a dotarcie do niej dużo łatwiejsze niż mogłoby się wydawać. W sezonie wakacyjnym ze Lwowa odjeżdżają nawet trzy pociągi dziennie, ceny biletów są bardzo atrakcyjne (także te w najlepszej klasie), a podróż, mimo iż trwa 12 godzin, nie męczy (przynajmniej ta w zamykanych przedziałach, bo z miejsc typu plackarta nie zdecydowaliśmy się skorzystać).

Każdy wagon obsługiwany jest przez panią „prowadnicę”, u której można zamówić kawę lub herbatę.

pociag_lwow_odessa_2
Pociąg Lwów-Odessa. Ukraińska kolej życzy szczęśliwej podróży 🙂

Jeśli wpadlibyście na pomysł, żeby kosztem kilku godzin snu posiedzieć przy oknie i pooglądać krajobrazy to raczej odradzam – na większości trasy wzdłuż torów ciągnie się pas drzew, który skutecznie utrudnia obserwację.

Rozkład jazdy pociągów, dostępność miejsc i ceny biletów można sprawdzić pod poniższym linkiem: http://booking.uz.gov.ua/en/

Ze względu na specyficzny układ odeskiego dworca osoby podróżujące w ostatnich wagonach po przyjeździe czeka dość długi spacer wzdłuż peronu.

Dworzec kolejowy w Odessie
Dworzec kolejowy w Odessie

Stara część Odessy to szerokie, wysadzane pięknymi drzewami, przecinające się pod kątem prostym aleje.

Odeska ulica
Odeska ulica

Jedną z ważniejszych stanowi ulica Deribasowska, która po częściowym wyłączeniu z ruchu samochodowego stała się głównym miejskim deptakiem. Jej nazwa pochodzi od nazwiska jednego z budowniczych miasta, hiszpańskiego admirała w służbie rosyjskiej Josifa (Osipa) Deribasowa, a właściwie Jose Pascuala Domingo de Ribas y Boyons. Jego pomnik znaleźć można na końcu ulicy, od strony morza.

Odessa - pomnik Deribasowa
Odessa – pomnik Deribasowa

Przy Deribasowskiej w czasie swojego pobytu w mieście mieszkali m.in. Aleksander Puszkin i Adam Mickiewicz, a – według słów Aloszy Awdiejewa – pewien mężczyzna tak intensywnie myślał o kiełbasie, że aż zleciały się okoliczne psy 🙂

odessa_tablica_puszkin

odessa_tablica_mickiewicz

Przy tej samej ulicy znajduje się zaprojektowany przez polskiego architekta, Lwa Włodka, budynek słynnego hotelu „Pasaż” z pięknym, secesyjnym pasażem handlowym…

odessa_pasaz_1

odessa_pasaz_2

odessa_pasaz_3

… oraz ogród miejski.

Odessa - park miejski
Odessa – ogród miejski

W mieszczącej się na skraju ogrodu restauracji „Franzol” (franzol.com.ua) występuje co wieczór (przynajmniej w sezonie wakacyjnym) kwartet instrumentalno-wokalny, który swoim repertuarem tak doskonale wpisuje się w klimat miasta, że chce się go słuchać codziennie. Nazwy zespołu niestety nie znamy, ale charakterystyczna „żółta pani” jest widoczna z daleka niczym latarnia morska Woroncowa – proszę się na nią bez wahania kierować.

Koncert odeskich piosenek
Koncert odeskich piosenek

Na koncertach „żółtej pani” i jej zespołu posłuchać można przede wszystkim piosenek żydowskich i rosyjskich, w tym tych z repertuaru Leonida Utiesowa, którego pomnik znajduje się nieopodal lokalu.

Pomnik i tablica pamiątkowa poświęcona Leonidowi Utiesowowi
Pomnik i tablica pamiątkowa poświęcona Leonidowi Utiesowowi

Jednak przepiękne, odeskie „U Czernoho Moria”

usłyszeliśmy nie w restauracji, a na stadionie Czernomorec z ust Światosława Wakarczuka oraz tysięcy fanów zgromadzonych na koncercie „Okean Elzy” (patrz: Океан Ельзи У Черного моря Одесса).

odessa_koncert_oe

Okean Elzy - koncert na stadionie Czernomorec w Odessie
Okean Elzy – koncert na stadionie Czernomorec w Odessie

W okolicach ulicy Deribasowskiej warto odwiedzić ponadto Sobór Przemienienia Pańskiego przy Placu Soborowym 3, czyli największą cerkiew prawosławną Odessy…

Odessa - Sobór Przemienienia Pańskiego
Odessa – Sobór Przemienienia Pańskiego

… a także jarmark przy Placu Greckim, na którym można skosztować kuchni i trunków z niemal całego świata…

odessa_jarmark

Odesskaja Jarmarka
Odesskaja Jarmarka

… w tym najlepszego na świecie falafela i kwasu chlebowego w tej oto niepozornie wyglądającej budce:

odessa_falafel

Odessa to dla Ukraińców przede wszystkim wakacyjny kurort, stąd też najchętniej odwiedzanymi miejscami są plaże. My do zwolenników plażowania raczej nie należymy, więc dotarcie nad brzeg morza trochę nam zajęło, ale gdy ulica Deribasowska wypuściła nas wreszcie ze swojej orbity, wyruszyliśmy na spacer przez Park Tarasa Szewczenki na spotkanie z amatorami kąpieli w Morzu Czarnym.

odessa_plaza_1

Plaża w Odessie
Plaża w Odessie

Na drugie spotkanie z morzem wybraliśmy się do portu.

odessa_port_2

Port morski w Odessie
Port morski w Odessie

Jednym z jego charakterystycznych elementów jest rzeźba kobiety z dzieckiem na ręku, machającym w stronę odpływającego statku.

odessa_port_pomnik
Rzeźba kobiety z dzieckiem w odeskim porcie. W tle latarnia Woroncowa.

Z dworca morskiego można się wybrać w ok. 30-minutowy rejs statkiem po zatoce.

W drodze powrotnej do centrum obowiązkowym punktem turystycznym są znajdujące się tuż obok portu słynne schody potiomkinowskie (dawniej: primorskie). Z ich perspektywy dworzec morski, mimo iż nie najpiękniejszej urody, prezentuje się całkiem nieźle.

Dworzec Morski w Odessie
Dworzec Morski w Odessie

Szkoda, że od strony morza schody kończą się obecnie barierkami oddzielającymi je od biegnącej wzdłuż portu ruchliwej ulicy, którą trzeba pokonywać przejściem podziemnym. Schody widziane z dołu mimo trwających prac remontowych prezentują się natomiast dość imponująco, a wraz z pokonywaniem kolejnych stopni u ich szczytu dostrzegamy wyłaniającą się sylwetkę księcia de Richelieu (właśc. Armanda Emmanuela Sophie Septemanie du Plessis), pierwszego gubernatora Odessy.

Odessa - Schody Potiomkinowskie
Odessa – Schody Potiomkinowskie

W niewielkiej odległości od Przymorskiego Bulwaru znajduje się też pomnik założycielki miasta, carycy Katarzyny II.

Odessa - pomnik carycy Katarzyny
Odessa – pomnik Katarzyny II

Podczas naszego kilkudniowego poznawania miasta odwiedziliśmy jeszcze rzymskokatolicki Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny przy ul. Kateryńskiej…

odessa_kosciol_rzymsko_katolicki

Odessa - Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
Odessa – Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

… oraz Odeskie Muzeum Sztuki – zaniedbane, lecz mieszczące bogatą kolekcję starych ikon i XIX-wiecznego malarstwa rosyjskiego…

Odeskie Muzeum Sztuki
Odeskie Muzeum Sztuki

odeskie_muzeum_sztuki_3

… ale przede wszystkim przemierzaliśmy, bez wyznaczania sobie konkretnych celów, ulice tego niezwykłego miasta, które mimo iż liczy sobie zaledwie ok. 200 lat potrafiło dzięki mozaice wielu narodowości, wielu języków, wielu kultur i wielu religii stworzyć absolutnie niepowtarzalny klimat i czar.

odessa_kamienica_2odessa_kamienica_3odessa_kamienica_5odessa_kamienica

Współczesna Odessa jest zresztą nadal miastem bardo różnorodnym, które np. z jednej strony pozostaje niemal w 100% rosyjskojęzyczne, a z drugiej w sposób bardzo otwarty prezentuje kurs proukraiński. Świetnym tego przykładem był flash mob zorganizowany w 2014 roku przez wenezuelskiego szefa filharmonii odeskiej, Hobarta Earle’a, w czasie którego muzycy zgromadzeni na największym odeskim targu „Privoz” zagrali w intencji pokoju na Ukrainie hymn Unii Europejskiej, czyli „Odę do Radości”:

Ukraińskim obliczem miasta polecamy pozachwycać się w restauracji „Kumanec”, róg Havannej i Lanżeroniwskiej (http://kumanets.com.ua/), gdzie na tle naturalnej wielkości drewnianej krowy można sobie zrobić zdjęcie z rosyjskojęzycznym kelnerem w ukraińskiej wyszywance, a następnie oddać się sernikowo-truskawkowej rozpuście 🙂

Odessa - restauracja Kumanec
Odessa – restauracja Kumanec

Tym, którzy stworzyli sobie ambitny plan dnia, ale poranny rozruch sprawia im nieco trudności, polecamy natomiast kawiarnię „Sziko” przy ul. Greckiej, w której kelner, patrząc w przysłonięte ciemnymi okularami ledwo otwarte oczy pyta konspiracyjnym szeptem „duża kawa i co do tego?” 😉

Nasz plan zwiedzania nie był zbyt ambitny, a raczej prawie go nie było. Z tego też powodu do wielu miejsc nie dotarliśmy, lub obejrzeliśmy je bardzo pobieżnie, jak np. słynną odeską operę…

odeska_ulica_2

Odessa - budynek opery
Odessa – budynek opery

… ale przecież trzeba coś sobie zostawić na kolejny wyjazd! 🙂

zydzi_odescyodessa_murale_1odessa_murale_2

Na koniec zachęcamy do stworzenia wraz z nami listy pisarzy, muzyków, malarzy itp., z których twórczością – waszym zdaniem – warto się zapoznać w związku z podróżą do Odessy. Na początek kilka naszych propozycji :

  1. Isaak Babel „Opowiadania odeskie” (książka)
  2. Charles King „Odessa. Geniusz i śmierć w mieście snów” (książka)
  3. Alosza Awdiejew „Chłopcy źli” (płyta)
  4. Teatr Zwerciadło „Piosenki Żydów z Odessy” (płyta)

odessa_ulice

7 komentarzy do “Odessa (06/2016)”

  1. Ewa pisze:
    9 stycznia 2019 o 20:34

    Do listy książek o Odessie trzeba koniecznie dodać „Wspomnienia odessity” Eugeniusza Janiszewskiego.
    A Odessa… zakochałam się w tym mieście i w tym roku wybieram się tam po raz czwarty.

    Zaloguj się, aby odpowiedzieć
  2. Ewa pisze:
    11 sierpnia 2018 o 07:14

    Przy Deribasowskiej nie ma dawnego pałacu Woroncowa. Znajduje się on zaraz przy Bulwarze Przymorskim.
    Budynek z pasażem to hotel Pasaż, zaprojektowany przez Lwa Włodka.
    Pozdrawiam z wakacyjnego pobytu w Odessie!

    Zaloguj się, aby odpowiedzieć
    1. hatteria.pl pisze:
      5 października 2018 o 17:51

      W którymś ze źródeł spotkałam się z taką informacją, ale chyba faktycznie mija się ona z prawdą, więc zaraz to poprawię. Dziękuję za czujność! 🙂
      P.S.
      Mam nadzieję, że pobyt w Odessie udał się Pani równie wspaniale jak ten mój :>

      Zaloguj się, aby odpowiedzieć
      1. Ewa pisze:
        9 stycznia 2019 o 20:27

        Byłam tam już trzy razy, a w tym roku wybieram się tam po raz czwarty…
        Nie wyobrażam sobie innego miejsca na wakacje.

        Zaloguj się, aby odpowiedzieć
      2. Ewa pisze:
        19 stycznia 2019 o 19:38

        Odessa to moje ukochane miejsce na wakacje. Piękna architektura, przystępne ceny i kilometry plaż…

        Zaloguj się, aby odpowiedzieć
  3. hatteria.pl pisze:
    19 listopada 2016 o 18:02

    Oczywiście, że można! Z radością odpowiem i podpowiem 🙂
    Można pisać tutaj, na FB lub na maila – jak wygodniej.
    Czekam z niecierpliwością 🙂

    Zaloguj się, aby odpowiedzieć
  4. Lucyna pisze:
    19 listopada 2016 o 08:14

    Magda, Super relacja. Ma się ochotę ruszyć TAM od razu. Ale przy okazji pojawia się kilka pytań dotyczących organizacji tego „tripu”. Czy, a jeśli tak to jak można je zadać?

    Zaloguj się, aby odpowiedzieć

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Ostatnie wpisy

  • Wokół Czech (09/2019)
  • Białoruś zachodnia (09/2018)
  • Sarajewo (05/2018)
  • Konstanca (10/2017)
  • Kijów (05/2017)

Kategorie

  • Białoruś (1)
  • Bośnia i Hercegowina (1)
  • Czechy (1)
  • Inne (3)
  • Rumunia (1)
  • Ukraina (5)

Najnowsze komentarze

  • hatteria.pl - Wokół Czech (09/2019)
  • Lucyna - Wokół Czech (09/2019)
  • Ewa - Odessa (06/2016)
  • Ewa - Odessa (06/2016)
  • Ewa - Odessa (06/2016)

Tagi

Adam Mickiewicz Alija Izetbegović Baščaršija Biała Twierdza Bijela Tabija Bohatyrowicze Brusa Bezistan Careva džamija Cheb Czesław Wydrzycki Eliza Orzeszkowa Fara Witoldowa Flossenburg gotyk Grodno kajmak Karlowe Wary Kościuszko kuchnia wegetariańska Lida Mereczowszczyzna Miniewicze Morze Czarne Most Łaciński Niemen Nieśwież Nowogródek pałac Sapiehów przepis Różana Sarajevska Pivara Schiele Sebilj Seidel somun Stare Wasiliszki synagoga Słonim trasianka Trebević Ukraina Vijećnica Wełtawa Zamek Radziwiłłów Žuta Tabija

Ostatnie wpisy

  • Wokół Czech (09/2019)
  • Białoruś zachodnia (09/2018)
  • Sarajewo (05/2018)
  • Konstanca (10/2017)
  • Kijów (05/2017)

Tagi

Adam Mickiewicz Alija Izetbegović Baščaršija Biała Twierdza Bijela Tabija Bohatyrowicze Brusa Bezistan Careva džamija Cheb Czesław Wydrzycki Eliza Orzeszkowa Fara Witoldowa Flossenburg gotyk Grodno kajmak Karlowe Wary Kościuszko kuchnia wegetariańska Lida Mereczowszczyzna Miniewicze Morze Czarne Most Łaciński Niemen Nieśwież Nowogródek pałac Sapiehów przepis Różana Sarajevska Pivara Schiele Sebilj Seidel somun Stare Wasiliszki synagoga Słonim trasianka Trebević Ukraina Vijećnica Wełtawa Zamek Radziwiłłów Žuta Tabija

Kategorie

  • Białoruś
  • Bośnia i Hercegowina
  • Czechy
  • Inne
  • Rumunia
  • Ukraina
sierpień 2022
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
« kw.    
©2022 Hatteria.pl to nie tylko książki – zobaczcie co robimy po godzinach. | Powered by SuperbThemes & WordPress
Strona internetowa info.hatteria.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie. Zgoda
Zasady korzystania ze strony oraz politykę prywatności określa Regulamin
Privacy & Cookies Policy

Privacy Overview

This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may affect your browsing experience.
Necessary
Always Enabled
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. This category only includes cookies that ensures basic functionalities and security features of the website. These cookies do not store any personal information.
Non-necessary
Any cookies that may not be particularly necessary for the website to function and is used specifically to collect user personal data via analytics, ads, other embedded contents are termed as non-necessary cookies. It is mandatory to procure user consent prior to running these cookies on your website.
SAVE & ACCEPT