Religia i religioznawstwo

Jowita Guja KONCEPCJA WIARY W "ROMERBRIEF" KARLA BARTHA Zobacz większe

Jowita Guja KONCEPCJA WIARY W "ROMERBRIEF" KARLA BARTHA

Nowy produkt

36,00 zł brutto

Cechy produktu

Autor Jowita Guja
Tytuł Koncepcja wiary w \"Römerbrief\"" Karla Bartha
Wydawnictwo Wydawnictwo A
Seria Filozofia
Rok wydania 2009
Wersja językowa polska
Liczba stron 192
Format 148 x 210 mm
Oprawa miękka
ISBN/ISSN/ISMN 83-89978-29-5

Więcej informacji

Karl Barth jest jednym z najważniejszych teologów XX wieku. Jego pisma wywołały rewolucję w myśleniu religijnym, której waga pozwala postawić ich autora w jednym szeregu z szesnastowiecznymi reformatorami. Podobnie jak oni, broni on wiary chrześcijańskiej, interpretując ją w nowych kategoriach i umieszczając w nowej perspektywie. Jego oryginalność polega jednak na połączeniu obrony wiary z radykalną krytyką wszystkich wymiarów religii.

Römerbrief (komentarz do Listu św. Pawła do Rzymian) stanowi szczególną pozycję w dorobku Bartha. Dzieło kontrowersyjne i pełne paradoksów, jest swoistym manifestem poglądów szwajcarskiego teologa. Barth dowodzi w nim, że religia jest niewiarą, a człowiek naturalnym wrogiem transcendencji, żyjącym w opuszczonym przez Boga świecie.

Praca Jowity Guji jest filozoficzną analizą koncepcji Bartha. Problem wiary i religii rozpatruje w świetle całego systemu przedstawionego w Römerbrief, ukazując ich istotę, fundamenty filozoficzne i teologiczne oraz konsekwencje. Dużą wagę przywiązuje do źródeł i inspiracji myśli kalwińskiego teologa, które okazują się bardzo zaskakujące. Obok Lutra i Kalwina, mistrzami Bartha są bowiem Feuerbach i Nietzsche.

Jowita Guja, ur. w 1977 r., absolwentka filozofii PAT w Krakowie oraz religioznawstwa UJ. W 2008 roku obroniła pracę doktorską na Wydziale Filozoficznym UJ. Obecnie adiunkt w Katedrze Kulturoznawstwa i Filozofii AGH. Autorka artykułów z dziedziny filozofii i kulturoznawstwa skupiających się wokół problematyki filozofii religii i historii idei.

Opinie

Na razie nie dodano żadnej recenzji.

Napisz opinię

Jowita Guja KONCEPCJA WIARY W "ROMERBRIEF" KARLA BARTHA

Jowita Guja KONCEPCJA WIARY W "ROMERBRIEF" KARLA BARTHA

Śledź nas na Facebooku