Polityka i ekonomia

Olgierd Grott FASZYŚCI I NARODOWI SOCJALIŚCI W POLSCE Zobacz większe

Olgierd Grott FASZYŚCI I NARODOWI SOCJALIŚCI W POLSCE

Nowy produkt

41,00 zł brutto

Cechy produktu

Autor Olgierd Grott
Tytuł Faszyści i narodowi socjaliści w Polsce
Wydawnictwo Zakład Wydawniczy NOMOS
Rok wydania 2007
Miejsce wydania Kraków
Wersja językowa polska
Liczba stron 344
Format A-5
Oprawa miękka
ISBN/ISSN/ISMN 978-83-60490-19-8
EAN/UPC 9788360490198

Więcej informacji

Olgierd Grott doktor nauk humanistycznych w zakresie politologii, pracownik Instytutu Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych UJ. Interesuje się historią i współczesnością prawicowej myśli politycznej. Jest autorem szeregu artykułów i recenzji poświęconych tej problematyce.

Tematem książki są występujące w Polsce partie i grupy, określające się jako faszystowskie oraz narodowosocjalistyczne. Autor przedstawiając ich dzieje i zasady ideologiczne stara się również odpowiedzieć na pytanie, czy emitowane przez nie treści są naśladownictwem wzorców zagranicznych, czy też stanowią już nową jakość, która jest wynikiem ciśnienia miejscowych warunków kulturowych łącznie z religią katolicką.

Celem zaprezentowanych w książce badań jest ustalenie, że przedwojenni polscy faszyści i narodowi socjaliści uwzględniali postulaty religii katolickiej oraz oczywiście swoiście pojmowane interesy państwa i narodu polskiego.

Współczesne grupy narodowosocjalistyczne, występujące w Polsce, w większości przynależą już do kategorii międzynarodowego neonazizmu. Na kartach swoich pisemek apoteozują III Rzeszę i jej przywódców, uważanych za prekursorów tego nurtu. Demonstrują wrogość do chrześcijaństwa, a nawet i do nacjonalizmu jako kierunku dzielącego „rasę aryjską". Współcześni neonaziści w Polsce odcinają się też od polskiej kultury i tradycji, wielokrotnie odnosząc się do niej pogardliwie. W swoich publikacjach często stosują język niemiecki oraz zamieszczają przedruki z pism hitlerowskich. Suma tych elementów sprawia, że pełnią oni także rolę czynnika germanizującego.

Opinie

Na razie nie dodano żadnej recenzji.

Napisz opinię

Olgierd Grott FASZYŚCI I NARODOWI SOCJALIŚCI W POLSCE

Olgierd Grott FASZYŚCI I NARODOWI SOCJALIŚCI W POLSCE

Produkty powiązane

Śledź nas na Facebooku