Geografia i turystyka

Aleksander Strojny KIJÓW. MIASTO ZŁOTYCH KOPUŁ Zobacz większe

Aleksander Strojny KIJÓW. MIASTO ZŁOTYCH KOPUŁ

Nowy produkt

29,90 zł brutto

Cechy produktu

Autor Aleksander Strojny
Tytuł Kijów
Podtytuł Miasto złotych kopuł
Wydawnictwo Bezdroża
Seria Przewodniki
Rok wydania 2009
Wersja językowa polska
Liczba stron 176
Format 124 x 175 mm
Oprawa miękka foliowana ze skrzydełkami
ISBN/ISSN/ISMN 978-83-7661-007-8

Więcej informacji

Kijów to miasto kontrastów i architektonicznego eklektyzmu, w którym obok prastarych zabytków stoją gigantyczne budowle powstałe w duchu dojrzałego socrealizmu. To ogromna metropolia, pełna jednak ocienionych, maleńkich uliczek, w których czas się zatrzymał. Miasto fascynuje baśniowością krajobrazu i zachwyca niezliczonymi muzeami. Intryguje tajemniczą atmosferą Ławry Kijowsko-Pieczerskiej oraz przyciąga artystycznym klimatem Padołu, gdzie w przytulnej kafejce można odpocząć przy kuflu chłodnego piwa.

W przewodniku proponujemy pięć starannie opracowanych tras po najważniejszych obiektach i miejscach Kijowa oraz zakątkach znanych jedynie wtajemniczonym. Radzimy, gdzie zjeść najlepsze w mieście warenyku, co warto kupić, jak spędzić wolny czas. Praktyczne wskazówki oraz słowniczek polsko-ukraiński z zestawieniem przydatnych zwrotów stanowią nieocenioną pomoc w podróży do miasta złotych kopuł.

O przewodniku
Kijów jest miastem, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Miłośnicy zabytków poczują tu niesamowitą atmosferę przeszłości, skrytą pod złotymi kopułami ruskich cerkwi, unoszącą się wśród licznych parków, skwerów i wzgórz naddnieprzańskiej stolicy. Ci, którzy wolą uciechy tego świata od porosłych kurzem mroków przeszłości, bez reszty zachłysną się wolnością w świąteczny wieczór spędzony na Chreszczatyku czy w którymś z kijowskich klubów. Kijowski genius loci przenika zakamarki miasta: można go odnaleźć w gorzkawo-słodkim hauście miodowej percówki, w zmęczonych oczach babuszki sprzedającej słonecznik na Bessarabce, czy w wymarłym, monumentalnym pałacu prezydenckim.

Nasz przewodnik będzie niezastąpionym pomocnikiem dla każdego, kto trafi do Kijowa i zechce poznać jego uroki. Pięć tras, jakie proponujemy do przejścia po mieście, pokazuje, czym jest i jak wygląda stolica Ukrainy. Ponadto publikacja zawiera informacje: jak dojechać do Kijowa, gdzie się zatrzymać na nocleg, co i gdzie zjeść. Czytelnik znajdzie tu propozycje, w jaki sposób najbardziej optymalnie zwiedzać miasto i gdzie spędzić miło wieczory lub czas poza zwiedzaniem.

Największym problemem dla piszącego przewodnik po Ukrainie jest nazewnictwo. Wszechobecny w Kijowie jest język rosyjski, mimo że urzędowy to ukraiński. Dlatego też, mimo że starano się używać w przewodniku tylko mowy Szewczenki, niektóre nazwy własne mogą zostać podane w języku Puszkina. Z pewnością nieuniknione spolszczenia, np. nazw ulic, nie zawsze są fortunne i mogą nieco razić, lecz wszystko to zostało zastosowane jedynie dla maksymalnej praktyczności niniejszej publikacji.

O autorze
Aleksander Strojny (ur. 1976 w Tarnowie) jest historykiem. Interesuje się dziejami Europy Wschodniej, a w szczególności wzajemnym oddziaływaniem polskiej kultury i Wschodu w dobie nowożytnej. Jest autorem kilku prac naukowych i popularnonaukowych na czele z edycją Poselstwo polsko-litewskie do Moskwy w roku 1678 szczęśliwie przedsięwzięte, opisane przez naocznego świadka Bernarda Tannera (Kraków 2002). Podróże po Europie Środkowo-Wschodniej to jego pasja, która zaowocowała licznymi przewodnikami wydanymi przez nasze wydawnictwo (Lwów. Miasto wschodu i zachodu; Piwnym szlakiem po Europie Środka; Praga. Złoty gród nad Wełtawą i in.).

Opinie

Na razie nie dodano żadnej recenzji.

Napisz opinię

Aleksander Strojny KIJÓW. MIASTO ZŁOTYCH KOPUŁ

Aleksander Strojny KIJÓW. MIASTO ZŁOTYCH KOPUŁ

Śledź nas na Facebooku